OBUV V HISTORII

OBUV V HISTORII

Mezinárodní konference Obuv v historii, pořádaná Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, má již dlouho tradici. Iniciátorkou akce byla kurátorka Mgr. Miroslava Štýbrová, která dlouhodobě spravovala rozsáhlou obuvnickou sbírku zlínského muzea. Poprvé se sešli odborníci z tuzemska i ze zahraničí, aby si vyměnili poznatky z dějin obouvání a obuvnictví, v roce 1994 a od té doby se zpravidla v tříletém cyklu opětovně scházejí. V průběhu let byla prezentována rozličná témata týkající se obuvi a všeho kolem ní, ať se již jednalo o vzácné předměty z muzejních sbírek, nové archeologické nálezy nebo výzkumné projekty.

O publikaci OBUV V HISTORII

Přednesené referáty na konferenci jsou publikovány ve sborníku a z minulých let v nich lze naleznout skvělé referáty, jako byla zpráva Petra Hlaváčka z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně o rekonstrukci pravěké obuvi Ötziho (1994), studie June Swann z anglického Northamptonu o mystickém rituálu ukrývání obuvi v domě, aby tak chránila jeho obyvatele před zlem (1997), nebo analýza Jany Langové ze zlínského muzea, zabývající se pravěkými rituálními nádobkami ve tvaru obuvi (2000). Velkou pozornost upoutaly i příspěvky Sonji Bata z kanadského Bata Shoe Museum v Torontu o obouvání ve starověké Indii (2000) a v Číně za dob císařství (2004) nebo studie D. A. Saguta z Colonial Williamsburg Foundation ve Virginii o botách anglických námořníků z lodi De Brak, potopené v roce 1789 u amerických břehů (2004). Na konferenci v roce 2010 nejvíce zaujala přednáška Miroslavy Vandrovcové z Národního muzea v Praze, která se ve vtipně pojatém příspěvku zabývala nedostatkem dámských kozaček na českém trhu v šedesátých letech. Martina Hřibová, Václav Grešák a Uranbileg Altangerel ve svém příspěvku představili excentrickou renezanční obuv zvanou chapines, společně s postupem, na jehož základě zhotovily její věrou repliku (2014). Velkou pozornost zaujala také Kristel Peters ze School of Arts, University College Ghent zabývající se výrobou obuvi z netradičních materiálů, kdy představila obuv z mycelia neboli podhoubí (2018).


Konference se pravidelně zúčastňují vynikající experti, kteří celý svůj život zasvětili bádání v této oblasti. Zlín již v této souvislosti navštívili zahraniční odborníci z Kanady, Spojených států, Japonska, Francie, Itálie, Rumunska, Německa, Rakouska, Ruska, Polska, Nizozemí, Belgie, Velké Británie a Finska.

Podoba konference se neustále vyvíjí, například v roce 2018 se konala poprvé mimo Zlín, kdy se pořadatelství zhostilo muzeum Eperon d'Or v belgickém městě Izegem. V roce 2021 se zase konference konala zároveň v prezenční a online podobě. Snahou posledních let je také zahrnout do okruhu zájmu současný trend obuvnického průmyslu, který často vychází z dlouhého historického vývoje a tradic.

Dokumenty ke stažení

Všechna čísla

OBUV V HISTORII  2018
  • VIII.
  • 0 Kč vč. DPH
Prohlédnout obsah čísla
OBUV V HISTORII 2018

Sborník z konference Obuv v historii v Izegemu v Belgii pouze v elektronické podobě

OBUV V HISTORII 2014
  • VII.
  • 0 Kč vč. DPH
Prohlédnout obsah čísla
OBUV V HISTORII 2014

Sborník materiálů z VII. mezinárodní konference pouze v elektronické podobě

OBUV V HISTORII 2010
  • VI.
  • 0 Kč vč. DPH
Prohlédnout obsah čísla
OBUV V HISTORII 2010

Sborník materiálů z VI. mezinárodní konference již není dostupný ke koupi

OBUV V HISTORII 2007
  • V.
  • 0 Kč vč. DPH
Prohlédnout obsah čísla
OBUV V HISTORII 2007

Sborník materiálů z V. mezinárodní konference již není dostupný ke koupi

Objednávkový formulář

Objednejte tuto publikaci pomocí objednávkového formuláře níže. Každý titul je třeba objednat zvlášť.

Ke každé zásilce účtujeme poštovné a balné, v případě více položek sdružujeme – uveďte prosím v poznámce.

Vaše údaje

Doručovací údaje

Vaše objednávka

Chcete něco dodat?

Všechny údaje odeslané tímto formulářem budou použity pouze k řešení vaší objednávky. Jak přesně zacházíme s Vašimi osobními údaji se dozvíte na stránce Ochrana osobních údajů.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.