14. budova

Budova 14 je sídlem našeho muzea. Atmosféra bývalé obuvnické továrny vás vtáhne do baťovského příběhu dřív než k nám vůbec vstoupíte.

Tato výrobní hala byla v areálu továrny Baťa postavena v první řadě budov směrem od východu a jako čtvrtá v řadě od jihu, odtud kombinace čísel 1 a 4 podle systému, jenž se uplatňoval ve všech baťovských továrnách.

Původní budova 14 byla téměř zničena v roce 1944 při náletu Spojenců na Zlín. Přímý zásah tehdy prakticky zničil sousední budovu 15 a budova 14 musela být následně také zbořena. Nové objekty vyrostly v l. 1946-1949 podle projektu firemního architekta Jiřího Voženílka a splňovaly požadavky na modernější provoz. Byly také lanovkou propojeny s centrálním skladem v 34. budově. 

Výroba obuvi zde pod značkou Svit pokračovala až do 90. let 20. století, kdy tento obuvnický gigant v důsledku politických a ekonomických změn zbankrotoval. Budova 14 sloužila nadále jako sklad, prodejna textilu a dalšího zboží a postupně chátrala.

V r. 2008 ji odkoupil Zlínský kraj, v r. 2009 proběhla architektonická soutěž na konverzi budov 14 a 15. Vítězným návrhem se stal projekt Juraje Sonlajtnera, Jakuba Obůrky a ADNS Production. Byla odstraněna spojovací nízká budova z r. 1992 a v uvolněném prostoru vznikl sklad knih a prostor tzv. platformy.

Rekonstrukce za téměř 1 mld. Kč dala vzniknout prostorám, v nichž dnes sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM), Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Krajská knihovna Františka Bartoše a servisní organizace těchto institucí. Souhrnným názvem nového kulturního komplexu se stal 14|15 BAŤŮV INSTITUT. Zřizovatelem všech institucí je Zlínský kraj.

MJVM sídlí v 5. poschodí 14. budovy, kde se nachází také muzejní knihovna a badatelna, své místo tu má i expozice Františka Bartoše. Muzejní expozice Princip Baťa se nachází ve 3. poschodí, expozice, krátkodobé výstavy muzea probíhají v přízemí budovy.

  • tip pro vás: návštěvníci muzea mohou parkovat zdarma přímo u muzea s parkovací kartou z recepce

   

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.