expozice "František Bartoš: pedagog, jazykovědec, etnograf"

Expozice představuje rodáka předbaťovského Zlínska a významnou českou osobnost 2. pol. 19. století Františka Bartoše, vynikajícího pedagoga, etnografa, folkloristu i dialektologa. První část expozice představuje jeho život a dílo, druhá část nazvaná Bartošova herna vychází z průkopnické stránky jeho díla – dětského folklóru.

Malí, ale i velcí návštěvníci zde mohou v replice kalendáře z konce 19. století doplňovat pranostiky, jinde si pohrají se správným zněním přísloví či výrazy z nářečí. Expozici doplňuje dřevěné loutkové divadlo, pexeso či dřevěné kostky.

František Bartoš (1837-1906) byl rodák ze Zlína - Mladcové, jenž se stal významnou osobností moravské vzdělanosti a kultury 2. poloviny 19. století, organizátorem vědeckého a národního života na Moravě. Sepsal také dosud jediný souborný moravský dialektologický slovník.

Od roku 1992 existuje v  našem muzeu také Studijně-dokumentační středisko Františka Bartoše, jehož duchovním otcem a zakladatelem byl etnograf Karel Pavlištík. Také díky práci střediska mohla v 5. podlaží 14. budovy vzniknout samostatná expozice věnovaná Bartošovi.

Ta nabízí bližší pohled na jeho profesní i soukromý život, ale její hlavní podstatou je představení díla a výzkumu Františka Bartoše hravou formou.Interaktivní prvky nenásilně vtáhnou velké i malé návštěvníky do světa říkadel, přísloví, lidových hádanek a nářečí.

Oddělení muzejní pedagogiky nabízí k tématům expozice tyto vzdělávací programy.

  • tip pro vás: nepřehlédněte v expozici novou nářeční mapu Moravy, kterou sestavil Josef Kolařík, přední český znalec dialektu.

OTVÍRACÍ DOBA | VSTUPNÉ

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.