Expozice "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost"

Tři témata, jeden princip. Princip Baťa.

 

Expozice mapuje dějiny firmy Baťa od založení v r. 1894 až po znárodnění v roce 1945 a rozpad koncernu v r. 1948. Tato historie je rozdělena do jednotlivých částí od výroby obuvi a dalších produktů, budování zahraničních společností přes prodej, reklamu, dopravu až po sociální politiku firmy. Podstatnou součástí je i muzeum obuvi, jedno z největších v Evropě. Další část expozice je věnována zlínskému filmovému studiu, jeho historii a tvůrčím osobnostem s ním spojených. Dalším okruhem je fenomén moderního cestovatelství s bohatým obrazovým a sbírkovým fondem inženýrů Hanzelky a Zikmunda, Eduarda Ingriše a Stanislava Škuliny. 

Téma “Baťa” bylo v éře socialismu velkým tabu a nejslavnější část zlínské historie se jako ukázkový příklad kapitalismu nechávala cíleně upadat v zapomnění. Na důstojnou expozici věnovanou baťovskému příběhu si museli obyvatelé a návštěvníci Zlína počkat více než šedesát let. Toto dlouhé čekání bylo odměněno: nová expozice získala cenu Gloria Musaealis Asociace muzeí a galerií České republiky za rok 2013 v kategorii Nejlepší muzejní výstava roku.

virtuální pohled do expozice Google Maps

Baťovská část mapuje historii firmy Baťa v letech 1894 - 1948 v česko-anglických textech a bohatém obrazovém materiálu. Organicky je sem začleněno i obuvnické muzeum s šesti sty exponáty z jedné z největších evropských sbírek exotické, historické i baťovské obuvi. Průmyslovou historii objektu připomíná původní obuvnická výrobní linka, tzv. “kruh” s desítkami obuvnických strojů, z nichž některé jsou stále funkční. Předbaťovskou éru připomíná původní ševcovská dílna z konce 19. století, naopak éru rozkvětu baťovského obchodu dokresluje stylizovaná prodejna firmy z 30. let 20. století či odpočinková zóna ve stylu Společenského domu Baťa. Připomenuty jsou i další produkty firmy, doslova od hřebíčku po letadlo.

Samostatná část expozice je věnovaná zlínskému filmu, jenž se zrodil díky založení Filmových ateliérů Baťa v roce 1936. Mezi profily nejznámějších zdejších tvůrců především dětského filmu nechybí jména Hermíny Týrlové, Karla Zemana i dalších generací filmařů, kteří umožnili ve Zlíně vytvoření skupiny hraného filmu pro děti a mládež a následně dodnes existujícího dětského filmového festivalu ve Zlíně. 

Stříbrná Tatra 87 láká návštěvníky expozice do části cestovatelské. Zde fotografie, filmové ukázky a nejrůznější trojrozměrné exponáty dokumentují obě cesty legendárních cestovatelů, inženýrů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Jejich příběh doplňují předměty z fondů.

V expozici najdete řadu interaktivních prvků pro dospělé i děti, příjemným zpestřením je kolekce dobových baťovských reklam či výběr z reportáží H+Z. Oddělení muzejní pedagogiky nabízí k jednotlivým okruhům vzdělávací programy pro školy.

* tip pro vás: ideálním doplňkem k návštěvě expozice je komentovaná prohlídka 21. budovy, tzv. mrakodrapu, jenž býval sídlem  baťovské administrativy a v němž se nachází i původní kancelář Jana A. Bati ve výtahu.


OTVÍRACÍ DOBA | VSTUPNÉ

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.