Zlínské muzeum získalo pro Ploštinu cenné písemnosti

TISKOVÁ ZPRÁVA

MEDIÁLNÍ BALÍČEK ZDE...

Zlínské muzeum získalo pro Ploštinu cenné písemnosti (8. 11. 2023)

Letošní otevření zrekonstruovaných i nově otevřených objektů komplexu na Ploštině se těšilo velkému zájmu, ale neslo s sebou i mnohá očekávání. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které je správcem národního kulturního památníku obětí 2. světové války, objektu nového návštěvnického centra i jednoho ze zdejších stavení, pečlivě sledovalo počty návštěvníků i jejich ohlasy na nové expozice.

Dnes už je zřejmé, že zdánlivě uzavřené téma válečných událostí, při nichž byla Ploština vypálena a v plamenech našlo smrt 24 zdejších obyvatel, umí stále veřejnost oslovit. V první sezóně si sem našlo cestu přes 10 000 návštěvníků.

„Obzvlášť nás těší skutečnost, že se naplnily i další naděje, které jsme do své práce vkládali,“ říká Ondřej Machálek, jeden z autorů nových expozic. „Pod dojmem z návštěvy se nám ozvalo několik pamětníků a jejich příbuzných, kteří doplnili naše informace či sbírkové fondy o mimořádně zajímavé a cenné položky.“

Posledním a opravdu mimořádným přírůstkem je písemná pozůstalost po Rudolfu Lenhardovi (1918-1950), účastníkovi partyzánského hnutí a člena protikomunistické odbojové skupiny Světlana, jenž se aktivně zasadil o poválečné znovuvybudování Ploštiny a zaopatření tamních obyvatel.

V lednu 1945 se Lenhard připojil k 1. československé partyzánské brigádě Jana Žižky, po válce vstoupil do KSČ, ale pro nespokojenost s poúnorovým vývojem začal aktivně působit v protikomunistické odbojové skupině Světlana. Po infiltraci agenty Státní bezpečnosti byli členové Světlany na jaře 1949 pozatýkáni. Po krutých výsleších a veřejném soudním procesu, jenž se konal v sále Velkého kina ve Zlíně, byl Rudolf Lenhard odsouzen k trestu smrti, jeho snoubenka Marie Vajdová ke dvaceti letům odnětí svobody. Ještě před zatčením stačil Lenhard ukrýt písemné dokumenty právě u Vajdů, kde pod podlahou slepičárny zůstaly až do počátku 60. let. Poté byly přemístěny na půdu domu Vajdových, kde byly nalezeny teprve nedávno. Miroslava Klímová, neteř Marie Vajdové, a její dcera Ing. Marta Šubrtová, se rozhodly materiály předat zlínskému muzeu.

„Velice si jejich kroku vážíme, moc to pro nás znamená,“ říká o daru Ondřej Machálek. „Rádi bychom právě i za podpory veřejnosti na Ploštině postupně soustředili dostupné materiály týkající se odbojové činnosti a událostí, které se v regionu odehrály za 2. světové války. A jak je vidět, stranou pozornosti muzejníků by neměly zůstat ani události poválečné, problematika 3. odboje a zločiny komunistického režimu obecně.“

Pracovníci památníku postupně digitalizují jak písemnosti Rudolfa Lenharda, tak další související fondy ze sbírky Muzea jihovýchodní Moravy, stejně jako historické dokumenty zapůjčené pamětníky nebo jejich rodinnými příslušníky. Ploština tak začíná psát zcela novou kapitolu své historie.

popisky k fotografiím:

1. Marie Šubrtová a Miroslava Klímová z Tovéře (okres Olomouc) spolu s Ondřejem Machálkem při předávání pozůstalosti R. Lenharda do sbírek zlínského muzea, 6. října 2023. Foto: R. Ševčík, 2023.

2. Legitimace Sdružení českých partyzánů patřící R. Lenhardovi.

3. R. Lenhard při projevu, prozatím neznámá událost.

4. Dekret o udělení Odznaku československého partyzána R. Lenhardovi, 28. prosince 1946.

 

ing. Silvie Lečíková          

Mgr. Ondřej Machálek

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.