Výstava "Hlavu vzhůru Furt se de"

mediální balíček ZIP

HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE!

Fischerovi a Marie Fischerová-Kvěchová

* 25. 3.  - 28. 8. 2022

Vernisáž výstavy proběhne 24. 3. 2022 v 17 hodin.

Celkový příběh Fischerových začínáme sledovat od momentu vybudování moderní cihelny v Letkách, dnešních Libčicích nad Vltavou, v roce 1894. Na výrobu cihlářského zboží navázala rodinná firma výstavbou zděných továrních komínů. Firma Fischerových byla nejstarším a nejvýznamnějším komínářským podnikem v Čechách a Fischerovi byli naprostou špičkou v oboru továrních komínů a komínů s vodojemem. Od konce 19. století do poloviny 20. století vystavěli nejméně 1600 až 2000 továrních komínů, jak na našem území, tak v zahraničí.

Po více než půlstoletí usilovné práce přišel únor 1948 a znárodnění podniků Fischerových. Vedle firem propadly státu i pozemky a obytné stavby a Fischerovi byli nuceni vystěhovat se ze svých domovů. Členové rozvětvené rodiny si museli najít jiné uplatnění a nové místo k životu, v duchu Masarykova hesla „HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE!“

Zakladatelem rodinné podnikatelské tradice byl Karel Fischer a podíl v rodinné firmě mělo všech jeho jedenáct dětí. V otcových stopách pokračovala většina synů kromě Jana, který se stal lékařem a porodníkem. Oženil se s malířkou a ilustrátorkou Marií Kvěchovou a s rodinou se usadil v Černošicích.

Marie Fischerová-Kvěchová zasvětila svoji tvorbu třem hlavním tématům, k nimž se neustále vracela: přírodě, lidové kultuře a dětem. Co se týká spolupráce s průmyslem, v meziválečném období se přihlásila ke svérázovému hnutí a věnovala se zejména návrhům dětské módy a designu potisku látek, zpracovala velké množství tištěných reklamních materiálů. Spolupracovala však i s porcelánkami, pro které navrhovala porcelánové figurky a dekor na porcelán, i s gumárenským průmyslem při návrzích hraček.

Ve válečném a meziválečném období, kdy kulminovala potřeba hledání národní identity, obracela Marie Fischerová-Kvěchová svůj zájem k ilustracím lidových písní, říkadel a pohádek, ale i ikonických textů české krásné literatury pro děti i dospělé. Srozumitelnost, barvitost, humor a zejména nesmírné porozumění a citlivost vedly k velké popularitě jejích ilustrací, která kulminovala na konci třicátých let a během druhé světové války.

Po komunistickém puči v únoru 1948 bylo Marii Fischerové-Kvěchové zakázáno veřejně prezentovat své dílo. Jako umělkyně spjatá s masarykovskou demokracií byla označena za vládní malířku první republiky. Její knihy musely zmizet i z veřejných knihoven a antikvariátů. Přestože bylo jejich vydávání na dlouhá desetiletí přerušeno, její bohatá ilustrátorská činnost měla velký ohlas a vliv na utváření estetického cítění dětí několika generací.

V roce 2005 nabídli potomci malířky část její pozůstalosti, zejména sbírku historické a etnické obuvi, historických kostýmů a rozsáhlou sbírku hraček Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. To se stalo jedním z důvodů pro volbu prostoru zlínského muzea k prezentaci příběhu Fischerových. Výstava HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE! vznikla ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze v rámci projektu Průmysl a umění: Opomíjené regionální osobnosti podnikatelů coby hybatelů hospodářského pokroku Československa, jejich význam a spolupráce s umělci, architekty a designéry. Výzkum je podporován Ministerstvem kultury České republiky v rámci programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity. Vedle tématu Fischerových a Marie Fischerové-Kvěchové zahrnuje projekt další tři příběhy osobnosti prvorepublikového průmyslu a umění a s nimi propojené výstavy: Bratři Binkové a Josef Gočár v Pardubicích, Josef Sochor a František Kysela v Kutné Hoře, Karel Koch a Dušan Jurkovič v Bratislavě.

24. března 2022, v den zahájení výstavy ve Zlíně, si připomínáme 130. výročí narození Marie Fischerové-Kvěchové. Výstava je oslavou talentu, píle a nezlomného ducha.

Záštitu nad výstavou převzala radní Zlínského kraje pro školství a kulturu Zuzana Fišerová.

Blanka Petráková, kurátorka výstavy

 

Doprovodné programy k výstavě HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE!  Fischerovi a Marie Fischerová-Kvěchová

Neděle 3. 4. 2022 | 10:00 – 12:00 a 14:00 – 16:00
Sváteční neděle pro babičky s dětmi

Dílna pro děti, komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou B. Petrákovou pro dospělé, výroba loutek a společné hraní loutkového divadla

Neděle 8. 5. 2022 (Den matek) | 10:00 – 12:00 a 14:00 – 16:00

Srdíčko mamince k svátku
Dílna pro děti, komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou B. Petrákovou pro dospělé

Pátek 20. 5. 2022 (Muzejní noc) | 19.00 - 23.00

Muzejní noc s Broučky
Dílna pro děti – výroba světlušek na niti
entomologická krabice se světluškami – odborný komentář
čtení příběhu Karafiátových Broučků
komentovaná prohlídka výstavy

Středa 1. 6. 2022 (Den dětí) | 16:00 – 18:00
Děti sobě!
Dílna pro děti, komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou B. Petrákovou pro dospělé
Představení loutkového divadla (žákyně Střední pedagogické školy?)

Čtvrtek 9. 6. 2022 (Přednáška) | 17.00 hodin, 5. NP

Marie Fischerová-Kvěchová a umělecký průmysl

přednáška Andrey Březinové

Neděle 19. 6. (Den otců) | 10:00 – 12:00 a 14:00 – 16:00
Auta, lodě, vlaky – pojeď s námi taky!
Dílna pro děti – animace obrázků Marie Fischerové-Kvěchové, komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou B. Petrákovou pro dospělé

Prázdninové dílny pro děti a veřejnost ve čtvrtky 10:00 – 12:00 a 14:00 – 16:00

  1. 7., 28. 7., 4. 8. , 18. 8.
  2. 7. 2022 Krojová dílna (kroje v tvorbě MFK, dílna pro děti – vyšívání drobného motivu MFK)
  3. 7. 2022 Moje hračky darebačky (papírové oblékací panenky nebo oblékání dřevěné panenky, tvorba pokojíčku)
  4. 8. 2022 Porcelánová dílna (zdobení porcelánových šálků, talířů a kalíšků na vejce obtiskem s motivem MFK)
  5. 8. 2022 Květinová dílna (inspirace květinovými akvarely MFK, výroba balicího papíru pomocí šablon/razítek, nebo malování květin akvarelem)

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.