Výročí startu první cesty HZ

MEDIÁLNÍ BALÍČEK ZIP...

Muzeum připomene výročí dvojice Hanzelka a Zikmund

22.dubna 2022 totiž uplyne už 75 let od startu jejich první cesty, na které projeli Afriku a Jižní Ameriku. Tři čtvrtě století od této události bude připomínat Muzeum jihovýchodní Moravy a Klub H+Z v celodenním programu.

Téma moderního cestovatelství a zejména cesty Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky mají své stálé místo v muzejní expozici Princip Baťa. Zde se také bude odehrávat část připraveného programu. K vidění budou po celý den nejrůznější filmové dokumenty z cest H+Z a doprovázet je budou interaktivní programy připravené lektorským oddělením muzea.

Pro milovníky fotografií z cest H+Z je ve 3. NP budovy 21 či mrakodrapu k vidění kolekce fotografií z archívu H+Z, kterou doplňují současné srovnávací fotografie pořízené Expedicí Z101 v Africe těchto dnů.

Před budovou 14 budou jako připomínka legendární Tatry 87, která s cestovateli zdolala na první cestě přes 60 000 kilometrů, vystaveny právě veterány značky Tatra.

Tento automobil se stal také předlohou pro motiv speciální edice sběratelské turistické známky, kterou vydalo muzeum u příležitosti výročí. Do prodeje půjde symbolicky právě 22. 4., k dostání bude na recepci 14. budovy.

„V letošním roce se připomínka významného data bude muset poprvé obejít bez účasti Miroslava Zikmunda,“ říká Magdalena Preiningerová, kurátorka archívu H+Z a organizátorka akce. „Jeho osobnost si tak v tento den připomenou blízcí známí i veřejnost alespoň na Lesním hřbitově u jeho hrobu.“

O důstojné zakončení celého dne se postará Filharmonie Bohuslava Martinů koncertem „Cestovatelské legendy H+Z“ v Kongresovém centru. Moderátoři Pavel Vacek a Zdeněk Lambor provedou posluchače večerem, v němž jako sólista vystoupí i Václav Hudeček.

Nad akcí, která je připomínkou dvou mužů, kteří výrazným způsobem ovlivnili město, kraj i celou republiku, symbolicky převzali záštitu hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, primátor Zlína Jiří Korec, ministr kultury ČR Martin Baxa a předseda Vlády ČR Petr Fiala.

PhDr. Magdalena Preiningerová

kurátorka archívu H+Z MJVM, Klub H+Z