Vernisáž výstavy "HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE!"

MEDIÁLNI BALÍČEK ZIP...

VERNISÁŽ VÝSTAVY "HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE!"

24. 3. 2022 v 17 hodin

 

VERNISÁŽ OTEVŘELA BRÁNU DO NOVÉ VÝSTAVY VE ZLÍNĚ

Prostory krátkodobých výstav Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně v podvečer 24. března 2022 znovu ožily po téměř měsíční odmlce a nabídly vernisáž nové výstavy HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE!

Do muzea u této příležitosti zamířilo na osm desítek nedočkavých návštěvníků, kteří chtěli jako první nahlédnout do výstavy věnované jedné z nejoblíbenějších českých ilustrátorek 20. století, Marii Fischerové-Kvěchové (1892 – 1984). Její nezaměnitelný výtvarný styl provází v knihách pro děti i dospělé, v návrzích textilu, hraček i porcelánu už několik generací.

Spolupráce s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze se do pojetí výstavy musela přirozeně promítnout. Jindy strohý výstavní prostor industriální 14. budovy ve Zlíně se díky využití velkoplošných tisků s motivy díla autorky proměnil v pestrobarevnou malířskou paletu, na níž jsou prezentována její známá i méně známá výtvarná díla i drobné skici. Ve vitrínách je doplňují sbírkové předměty, především pak hračky, které Marie Fischerová-Kvěchová sbírala a které její potomci věnovali v roce 2005 a 2007 zlínskému muzeu. Výtvarné pojetí výstavy designérky Jitky Škopové a architekta Mikuláše Medlíka pamatuje i na velkorysou odpočinkovou zónu s loutkovým divadlem, posezením, čítárnou a filmovou projekcí. Stylizovaný komín zase připomíná kořeny rodiny Fischerovy, jejíž komínářská firma u nás patřila k nejvýznamnějším, a ukrývá uvnitř informace k historii rodiny.

O stylové zahájení i průběh vernisáže se postarala horňácká cimbálová muzika s „majstrem“ Martinem Hrbáčem. Kurátorka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Blanka Petráková a jedna z autorek výstavy po krátkém úvodu požádala o několik slov Zuzanu Fišerovou, radní Zlínského kraje pro školství a kulturu, která převzala nad výstavou záštitu. „Bylo mi potěšením se aspoň takto do této výstavy zapojit,“ řekla radní Fišerová, „a to nejen kvůli podobnosti mého jména s paní Fischerovou. Zjistila jsem, že sama znám spoustu zde vystavených ilustrací z knih svého dětství, a o to je mi napojení na výstavu milejší. Rozhodně se jedná o mimořádný projekt propojující naše krajské muzeum s tak významnou institucí, jakou je pražská uměleckoprůmyslová škola.“

U mikrofonu se vystřídaly také Jitka Škopová, autorka výtvarného pojetí výstavy a hlavní řešitelka projektu Průmysl a umění a Andrea Březinová z Moravské galerie Brno. Obzvlášť vzácnými hosty byli zástupci početné rodiny Fischerových a potomci Marie Fischerové-Kvěchové, kteří využili vernisáž jako příležitost ke stylovému připomenutí narozenin autorky, jež připadají právě na 24. března.

Z ohlasů prvních návštěvníků lze soudit, že je propojení díla oblíbené autorky s netradičním výtvarným pojetím zaujalo. Díky tomu, že lektorské oddělení muzea připravilo k výstavě dlouhou řadu doprovodných programů a dílen, najdou si do výstavy cestu návštěvníci všech věkových kategorií.

ing. Silvie Lečíková                                                 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.