
Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
TISKOVÁ ZPRÁVA MUZEA
mediální balíček ke stažení ZDE...
videozáznam celé konference ZDE...
KONFERENCE „SPŘÍZNĚNI OSUDEM“ PROBĚHLA NA PLOŠTINĚ
Ve dnech 19. a 20. března 2025 se na Ploštině uskutečnil druhý ročník konference „Spřízněni osudem“. Ta vznikla vloni na půdě památníku v Lidicích jako platforma pro setkávání zástupců vypálených obcí. Letos se organizace ujalo Muzeum jihovýchodní Moravy, které pozvalo účastníky do nových prostor své expozice Nová Ploština. Dvoudenní akce svedla dohromady historiky, starosty vypálených obcí i pedagogy.
„Pro nás je Ploština symbol. Věřím, že na Ploštinu dostaneme i mladou generaci, že sem budou jezdit žáci a studenti, aby se dozvěděli, co se tu tehdy dělo, aby si to pamatovali a poučili se z toho,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který nad konferencí převzal záštitu. A právě možnosti, metody a formy předávání informací o historických událostech byly hlavním tématem konference.
„Letos uplyne osmdesát let od tragických událostí, které se odehrály nejen na Ploštině, ale i v mnoha dalších obcích. I dnes si musíme připomínat, co je člověk člověku schopen provádět, a je podstatné dělat to tak, aby si z toho návštěvník něco odnesl,“ vysvětlil ředitel muzea Pavel Hrubec.
Příklady dobré praxe představili zástupci šesti obcí a míst, které nacisté během 2. světové války vypálili.
„Před lety jsme vytvořili Iniciativu vypálených obcí, a to v době, kdy ještě žilo více přímých pamětníků. Jenomže jich ubývá a teď už je na nás, abychom ten odkaz přenášeli na mladší generace,“ řekl Marek Štencl, starosta Nového Malína na Šumpersku, obce, do které se po válce přistěhovali někteří přeživší z Českého Malína na ukrajinské Volyni. „Dali jsme dohromady čítanku volyňských Čechů. Je to kniha autentických příběhů lidí, kteří žili v Českém Malíně. Má českou i ukrajinskou část, aby ji mohli číst potomci v obou zemích,“ popsala historička Dagmar Martínková. Představili i hraný klip k písni Vzpomínky nevyhasnou kapely Snaefell. „Tvoří ji potomci Volyňských Čechů,“ podotkl starosta Nového Malína Marek Štencl. Dostupný je zde: https://www.youtube.com/watch?v=BWHpbtd6yvc
Vypálených obcí se na konferenci představilo šest. Kromě Ploštiny a Malína popsal válečnou historii obce Prlov Daniel Gargulák a starosta Leskovce Jiří Macháč. Ten také zmínil, že je pro obce obtížné získat veřejné finance na opravy a udržování pamětních míst.
Památník Lidice uvedl jako příklady dobré praxe interaktivní web Živá historie, virtuální modely obce Lidice a osady Ležáky, krátké filmy nebo PR spoty k jednotlivým akcím, dostupné na platformě Youtube. A také badatelský program pro školy nazvaný Lidice 80. „Nepředstavujeme žákům jen válečnou tragédii, ale snažíme se je zároveň upoutat příběhy o tom, jak tam lidé žili před válkou,“ vysvětlila zástupkyně ředitele Památníku Lidice Jana Chourová Plachá. Množství materiálu je k dispozici zde: https://www.youtube.com/@pamatniklidice2419/featured
Pochválila zároveň film Loučka 1945 z roku 2013, který objasňuje události na sklonku války, kdy se schylovalo k vypálení obce. „V pětatřiceti minutách dokázal popsat celý příběh velmi poutavým způsobem,“ řekla Jana Chourová Plachá. Dokument je dostupný zde: https://www.youtube.com/watch?v=BlW5ZEk3ZQI
„Není podstatné, aby děti znaly všechna data. To, co jim chceme předat, jsou příběhy, aby si uvědomily, že by něco takového prožít nechtěly,“ doplnila Kamila Chvojková z Památníku Ležáky.
Dopolední program druhého konferenčního dne patřil Ladislavu Mňačkovi, který je s Ploštinou spojený jako člen partyzánské skupiny a jako autor románu Smrt si říká Engelchen. Jeho osobnost představili pedagogové Miroslava Poláková a Jozef Leikert.
Odpoledne pak historikové Juraj Krištofík, Pavel Mašláň, Zdeněk Homola a Luboš Kokeš rozebrali soudní procesy s partyzány, jejich činnost i následné zapojení do třetího odboje.
Konferenci zarámovaly prohlídky obou nových expozic na Ploštině i sezónních výstav, které jsou připraveny pro návštěvníky na letošní rok: Případ Světlana a Poslední dny války, první dny míru. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně pořídilo z celé akce videozáznam, který bude po zpracování k dispozici na webu a Youtube kanálu muzea.
Další velkou akcí, která se v komplexu na Ploštině uskuteční, bude 13. dubna 2025 tradiční pietní akt k připomenutí 80. výročí vypálení zdejší pasekářské osady.
Některé volně dostupné edukační materiály:
Ploština: https://www.youtube.com/results?search_query=plo%C5%A1tina
Juříčkův mlýn: https://www.jurickuvmlyn.cz/
Prlov: https://www.youtube.com/watch?v=-3EJPd4Zvyk
https://www.obecprlov.cz/obec/historie/
Ležáky: https://www.lezaky-memorial.cz/
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.