PIETNÍ AKT NA PLOŠTINĚ PŘILÁKAL STOVKY LIDÍ

TISKOVÁ ZPRÁVA

MEDIÁLNÍ BALÍČEK ZDE...

PIETNÍ AKT NA PLOŠTINĚ PŘILÁKAL STOVKY LIDÍ

V neděli 23. dubna 2023 proběhl pietní akt u památníku na Ploštině. Akce s dlouholetou tradicí byla ale letos v mnoha ohledech jiná a je příslibem toho, že místo dávné tragédie začíná psát novou kapitolu své existence.

Především pro pozůstalé a rodiny těch, kdo na Ploštině a jejím okolí zemřeli na sklonku 2. světové války, se dopoledne konala mše ve zdejší kapli Panny Marie Bolestné, kterou celebroval Mons. Jan Můčka. Plně zaplněný prostor před kaplí i další desítky přihlížejících kolem dávaly tušit, že také pietní akt přijde shlédnout více lidí, než bývalo obvyklé.

Nebylo divu. Krásné počasí a především zprávy o dokončení rekonstrukce zdejších objektů a nových expozic přilákaly na čtyř stovky návštěvníků. Ti průběžně procházeli objektem návštěvnického centra a zdejší expozicí Tragédie na Ploštině nebo další expozici Nová Ploština v objektu číslo 23, stejně jako sezónní výstavy nebo samotný památník architekta Šebestíána Zeliny. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které objekty provozuje, umožnilo v tak mimořádný den volný vstup.

Návštěvníků expozic se ptal na dojmy i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Na dotaz ohledně jeho osobního pocitu odpověděl podobně jako mnozí návštěvníci: „To téma vyvolává velmi tísnivé pocity. I z osobních důvodů při podobných příležitostech myslím především na lidi z tohoto příběhu, na hrůzy, které tady museli prožít.“ Zároveň ale hejtman vidí právě ve zdejší tragédii poslání Ploštiny do budoucna: „Nebudovali jsme Ploštinu proto, abychom se tu jednou za rok krátce sešli. Budovala se proto, abychom měli kam přivést mladou generaci a kde jí otevřít tuto kapitolu historie v naději, že si z ní vezme ponaučení.“

Dalším bodem programu už byl samotný pietní akt. Za hudebního doprovodu dechového orchestru Vojenské hudby Olomouc se prostor mezi pilíři památníku postupně zaplňoval věnci a květinovými dary. Zástupci Vlády i Senátu České republiky, Krajského úřadu Zlínského kraje, okolních i vzdálenějších obcí, ale také památníků Lidice či Ležáky, Krajského velitelství Armády ČR i Policie ČR, České obce legionářské a dalších sdružení a spolků postupně pokládali v doprovodu vojáků na čtyři desítky věnců a kytic. Nechyběly ani květiny z rukou rodinných příslušníků bývalých obyvatel tohoto místa. Průvod těch, kteří přišli vzpomenout a vzdát čest, uzavřely čestné salvy a krátké projevy starosty Drnovic Tomáše Zichy a hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše. Ten na závěr vyzval všechny přítomné, aby se přidali ke společnému zpěvu státní hymny, která celý pietní akt uzavřela.

Organizace pietního aktu se letos poprvé ujal Zlínský kraj, který zajistil ve spolupráci s předchozím dlouholetým organizátorem, obcí Drnovice, bezchybný průběh akce, která by se do budoucna měla stát na Ploštině jednou z mnoha.

ing. Silvie Lečíková          

foto: MJVM, Radim Ševčík, Silvie Lečíková

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.