OCENĚNÍ PRO PUBLIKACI "PŘÍBĚH VIZOVICKÉHO PEČIVA"

OCENĚNÍ PRO PUBLIKACI ZLÍNSKÉHO MUZEA

MEDIÁLNÍ BALÍČEK ZIP ZDE...

Ve čtvrtek 25. května 2023 se v Obecním domě v Praze sešli zástupci českých muzeí a galerií na slavnostním udílení prestižních cen Gloria Musaealis udělovaných Asociací muzeí a galerií České republiky.

Uplynulý 21. ročník soutěže za rok 2022 vyhlásily Ministerstvo kultury ČR, Asociace muzeí a galerií ČR a Český výbor ICOM. Do soutěže se přihlásil rekordní počet účastníků: 73 muzeí a galerií přihlásilo celkem 121 projektů. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2022 (57 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2022 (44 projektů) a Muzejní počin roku 2022 (20 projektů).

V hledišti Smetanovy síně nechyběli zástupci Zlínského kraje, protože o cenu se ucházelo Slovácké muzeum v Uherském Hradiště v kategorii „muzejní počin roku 2022“ s projektem „Cyrilometodějské centrum  a revitalizace národních kulturních památek Velké Moravy“ a také Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které bojovalo o ocenění v kategorii „muzejní publikace roku 2022“ s knihou etnografky Jany Koštuříkové „PŘÍBĚH VIZOVICKÉHO PEČIVA“. Kniha je prvním souhrnným materiálem zachycujícím historii i současnost tohoto regionálního fenoménu lidové tvorby a vydána byla díky podpoře města Vizovice.

S velkou radostí si zlínští muzejníci vyslechli rozhodnutí odborné poroty, která přiřkla nakonec knize o valašském figurálním pečivu druhé místo. Diplom z rukou ministra kultury ČR Martina Baxy převzala sama autorka, kterou na pódium doprovodila vedoucí odboru kultury a památkové péče Zlínského kraje Romana Habartová a bývalá místostarostka Vizovic Alena Hanáková.

„Mohu jen zopakovat to, co jsem už mockrát řekl při jiných příležitostech, a sice to, že jsem na své kolegy opravdu moc pyšný,“ řekl po ceremoniálu ředitel muzea Pavel Hrubec. „Autorka strávila pečlivou přípravou publikace řadu let - nejen psaním, ale hlavně odborným etnografickým výzkumem, a na výsledku je vidět, že kniha vznikala s láskou.“

Řadou fotografií přispěl do publikace fotograf muzea Radim Ševčík, pracovní sešitek pro děti je dílem muzejní lektorky Adély Šimové a o grafickou podobu se postaralo zlínské Studio 6.15.

Chválou nešetřila ani radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová: „Tato kniha je krásnou ukázkou jednoho z mnoha výstupů muzejní práce. Tím, že se váže k svébytné regionální tematice, je o to cennější.“

Soutěž Gloria Musaealis má za cíl upozornit širokou veřejnost na špičkové výkony v oboru muzejnictví při tvorbě výstav a nových expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů nebo lokalit našeho kulturního a přírodního dědictví. V příštím roce plánuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně přihlásit do soutěže projekt výstavby a rekonstrukce objektů a památníku na Ploštině.

I. místo – Cena Gloria Musaealis – Muzeum umění Olomouc za publikaci „Posvátné umění v nesvaté době: České sakrální umění 1948–1989“
II. místo – Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, příspěvková organizace, za publikaci „Příběh vizovického pečiva“
III. místo – Galerie hlavního města Prahy za publikaci „Ivan Meštrović (1883–1962): Sochař a světoobčan“
Zvláštní ocenění – Regionální muzeum a galerie v Jičíně za publikaci „Jičín v dějinách a plno otazníků"