NKP Ploština

Národní kulturní památka Ploština připomíná jednu tragédii 2. světové války.

ZREKONSTRUOVANÝ KOMPLEX NA PLOŠTINĚ A ZDEJŠÍ NOVÉ EXPOZICE

BYLY OCENĚNY PRESTIŽNÍ CENOU GLORIA MUSAEALIS

ZA NEJLEPŠÍ MUZEJNÍ POČIN ROKU 2023. (více ZDE...)

 

V blízkosti Valašských Klobouk, mezi obcemi Vysoké Pole a Drnovice, je místo zvané Ploština, kde až do roku 1945 stávala pasekářská osada, v níž žilo několik desítek lidí. 19. dubna 1945 byla osada za přechovávání a podporu partyzánů vypálena německými okupanty. V plamenech našlo smrt 24 obyvatel. V letech 1946 a 1947 byly postaveny nové objekty pro pozůstalé po obětech. Rovněž byla vybudována kaple na památku obětí tragédie, která byla v roce 1947 vysvěcena.

V roce 1975 byl realizován Památník protifašistického odboje v Ploštině. Autorem návrhu byl ing. architekt Šebestián Zelina, autorem sochařské výzdoby akademický sochař F. Štábl. O deset let později došlo k doplnění památníku o kopii sochy partyzána, jejímž autorem byl V. Makovský. Tato socha byla odhalena 19. dubna 1985, takže nebyla součástí původního projektu. Socha byla následně umístěna ve vstupu do expozic.

V roce 1999 byl památník zapsán do seznamu národních kulturních památek. V roce 2008 proběhla první etapa rekonstrukce, jejíž studie byla konzultována a odsouhlasena Národním památkovým ústavem v Praze.

Jeden z místních domků byl Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně zadaptován pro muzejní účely. Expozice v něm instalovaná byla věnována historii protifašistického odboje ve zlínském okrese. Prostřednictvím velkého množství dobových dokumentů a fotografií se snaží tuto problematiku postihnout co nejúplněji. Část expozice je věnována perzekuci civilního obyvatelstva, zahraničnímu odboji východnímu i západnímu, a také nacistickým věznicím a koncentračním táborům a obětem rasové perzekuce. Závěr expozice tvoří informace o osvobozovacích bojích v okrese. Tato expozice byla uzavřena z důvodu rekonstrukce celého NKP Ploština a jeho okolí. Zlínský kraj a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravili projekt pro rozsáhlou obnovu památníku i expozice.

V listopadu 2020 byl uskutečněn první krok k obnově NKP Ploština - byla zprovozněna nová interaktivní mapa "Dějiny v kostce na mapě". Projekt byl realizován z Fondu malých projektů operačního programu Interreg V-A pro Českou a Slovenskou republiku.
***

Otevření nové expozice na Ploštině po rekonstrukci proběhlo v dubnu 2023. Celý komplex dnes tvoří několik budov:

- návštěvnické centrum: nová oválná budova v místě bývalého amfiteátru nabízí expozici TRAGÉDIE NA PLOŠTINĚ;

- objekt č.p. 23: zrekonstruované stavení z výstavby v r. 1947 nabízí expozici NOVÁ PLOŠTINA, probíhají zde edukační programy, k dispozici je konfrenční sál;

- kaple Panny Marie Bolestné: kaplička připomínající zemřelé občany Ploštiny. Pro veřejnost není přístupná;

- památník: monument na kopci za objektem č.p. 23, cca 300 m vzdálený po zpevněné cestě.

užitečné tipy k návštěvě NKP Ploština ZDE...

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.