21. BUDOVA - BAŤŮV MRAKODRAP

Bývalá administrativní budova firmy Baťa s historickým výtahem a jedinečným výhledem na Zlín

* komentovanou prohlídku zahrnující jízdu historickým výtahem Jana  A. Bati objednávejte na tel. 573 032 111 nebo info@14-15.cz, případně info@muzeum-zlin.cz, a to 1-2 týdny předem.

Muzeum nabízí komentované prohlídky této kdysi nejvyšší administrativní budovy v Československu, ředitelství firmy Baťa, postavené v letech 1936-1939 podle projektu architekta Vladimíra Karfíka. Dodnes zůstává perlou funkcionalistické architektury a ústředním bodem Zlína. Jeho nejznámějším prvkem je nepochybně pojízdná kancelář ředitele firmy Jana A. Bati umístěná ve výtahu o rozměrech 5x5 metrů. Po rekonstrukci v letech 2003-2004 se stal “mrakodrap” sídlem Zlínského kraje a Finančního úřadu.

Ve 2. polovině 30. let 20. století dosáhla firma Baťa svého největšího rozmachu - denní produkce zlínské továrny se pohybovala kolem 250 000 párů obuvi denně - a stávající administrativní budova už dávno nestačila potřebám firmy. Při objemu výroby, tisícovkách prodejen doma i v zahraničí, výrobnímu programu obsahujícímu vše “od špendlíku po letadlo” a při zhruba 60 000 zaměstnancích v domácích i zahraničních továrnách a pobočkách byla výstavba nového sídla administrativy více než akutní.

Architekt Vladimír Karfík (1901-1996) přišel s projektem výškové sedmnáctipodlažní budovy, jasně inspirovaným jeho pobytem ve Spojených státech v ateliéru Franka L. Wrighta a dalších.

Železobetonový skelet odpovídal rozměrům ostatních továrních budov se vzdáleností 6,15 x 6,15 m mezi sloupy. Hrubá stavba trvala jen pouhých 8 měsíců, dostavba byla skončena v r. 1938, kolaudace proběhla v r. 1939. Stavba měla být “výkladní skříní” firmy a tomu odpovídalo i vnitřní vybavení: automaticky regulovaná klimatizace, potrubní pošta, vlastní telefonní ústředna, rozhlas, rychlovýtahy, toalety s tekoucí teplou i studenou vodou nebo “nekonečný výtah” páter noster.

Mimořádnou specialitou byl prostorný výtah s kanceláří tehdejšího šéfa firmy Jana Antonína Bati (1898-1965), Výtah o rozměrech zhruba 5x5 metrů disponoval vlastní klimatizací, dvěma telefony, umyvadlem s tekoucí vodou a dokázal přepravit šéfa z jeho stálé kanceláře v 8. patře co nejrychleji na potřebné místo v budově. Výtah i jeho původní strojovna jsou v téměř původním stavu v provozu dodnes.

Interiér budovy byl strohý, přísně účelový, jednotlivá patra fungovala v americkém stylu open space se zhruba 200 úředníky v jedné kanceláři. Výjimkou bylo 8. patro s jednotlivými kancelářemi ředitelů. Zde také velká mramorová deska připomíná znárodnění firmy v r. 1945.

Terasa v 16. patře je přístupná veřejnosti (denně 8 - 20 hodin). Nabízí odpočinkovou zónu s přírodním zátiším, dalekohledy pro návštěvníky i podrobnou bronzovou 3D mapu baťovského Zlína. Je odsud jedinečný výhled na Náměstí Práce s jednotlivými stavbami baťovské architektury (obchodní dům, hotel Moskva, Velké kino, baťovské domky) i na celou továrnu. 

  • tip pro vás: ve výjimečných případech můžete na fasádě mrakodrapu spatřit původní zařízení zvané “kočka”, určené k mytí oken zvenčí
  • kavárna na terase funguje od 8 do 18 hodin

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.