Zoologická

Toto je úvodní popis v headeru

 

Sbírka

 Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Území

Vedle materiálu z Čech, Moravy a Slovenska obsahuje sbírka řadu exemplářů ze všech zoogeografických oblastí, tedy z celého světa.

Období

Nejstarší předměty pocházejí z konce 19. století. Základem sbírky jsou exempláře získané z kolekcí hraběte Josefa Seilerna, který svoji sbírku přírodnin vytvářel na zámku Lešná především v období 1883–1939. Dalším vydatným zdrojem byly exponáty pocházející z někdejšího Studijního ústavu firmy Baťa ve Zlíně. Tato sbírka byla utvářena zejména v letech 1933-1939. Odborní pracovníci Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, jež vzniklo v roce 1953, pak rozšiřovali tyto soubory vlastními sběry především v období 1954–1987, kdy zde působili specialisté na obratlovce (zejména na ornitologii) a měkkýše. Od té doby je sbírka příležitostně obohacovaná o nákupy, nálezy uhynulých živočichů vhodných k preparaci či darované předměty.

Předměty

Sbírka obsahuje dermoplastické preparáty (vycpaniny) ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců; část ptáků a savců je zpracovaná ve formě studijních dokladových exemplářů – dokumentačních kožek (tzv. balků). Zastoupen je i kosterní materiál, ptačí vejce, schránky měkkýšů, skelety korálnatců a kapalinové preparáty. Většina exemplářů ze sbírek J. Seilerna byla preparována R. Hombergem, část sbírek byla zpracována vídeňskou firmou "Gebruder Hodek". Řada exemplářů z Baťova studijního ústavu pochází z preparátorské prvorepublikové dílny Hoffmann, některé vypreparoval V. Jemelka. Většina přírůstků v letech 1959-1987 byla vypreparována V. Elsnerem.

Obor

8 - Zoologická

Počet předmětů

3055

Zoologická sbírka na webu CENTRÁLNÍ EVIDENCE SBÍREK

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.