Zemřela Ludmila Kalivodová

(* 14. 9. 1933 – † 20. 10. 2023)

Dne 20. října 2023 nás po delší nemoci opustila vynikající tvůrkyně vizovického pečiva Ludmila Kalivodová. Byla významnou nositelkou lokální tradice, která proslavila město Vizovice daleko za hranicemi naší vlasti a svou soustavnou činností výrazně přispěla k jejímu uchování. Svými skvosty z přesného těsta rozdávala lidem radost doma i v zahraničí po více než šedesát let. Během své profesní dráhy byla její tvorba několikrát vyznamenána čestným uznáním a v oblasti uchování, prezentace a předávání lidových rukodělných technik byla dvakrát oceněna titulem Mistr.

Její pravidelná činnost započala roku 1957 spoluprací s Ústředím lidové umělecké výroby, pro které vyráběla vizovické pečivo přes čtyřicet let. Od šedesátých let se figurální miniatury z těsta staly také předmětem odborné činnosti etnografického oddělení našeho muzea, se zřetelem na podchycení rozvětvené produkce ve Vizovicích. Do této doby spadá také počátek budování rozsáhlého sbírkového fondu tohoto druhu pečiva a navázání společné spolupráce. Jenom ucelená kolekce Ludmily Kalivodové je v ní zastoupena více než sto kusy jednotlivin. Vedle sbírkotvorné činnosti, podložené systematickou dokumentací této svébytné rukodělné výroby a znalosti prostředí, se výsledky bádání promítly také v její propagaci, šíření a uchování. Tvůrkyně řadu let prezentovala technologii výroby zdejšího fenoménu v rámci různých muzejních akcí pro veřejnost i školní skupiny, její tvorba byla pravidelně zastoupena na kolektivních a tematicky laděných výstavách. Ludmila Kalivodová byla také jednou z prvních vizovických tvůrkyň, u které zlínské muzeum vedlo podrobnou a systematickou dokumentaci technologii výroby produkčních vzorů vizovického pečiva. Poslední dlouhodobější spolupráce proběhla mezi lety 2017–2020 v rámci příprav první souhrnné publikace o poznání současné i historické podoby vizovického pečiva s názvem Příběh vizovického pečiva, která vyšla v roce 2022.

Životní cesta paní Ludmily Kalivodové se navždy uzavřela, její odkaz však bude i nadále ožívat především v rukou jejích dvou dcer, které v hotovení vizovického pečiva našly také zalíbení a v srdcích a ve vzpomínkách nás všech, kdo měli to štěstí poznat ji osobně.

Podrobnější profesní medailonek Ludmily Kalivodové přinesla publikace Příběh vizovického pečiva

 Poslední rozloučení se koná v pátek 27. října v 15:00 v kostele sv. Vavřince ve Vizovicích.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.