Vzácné a ohrožené druhy bezobratlých Zlínského kraje

Muzejní ochutnávky přinášejí zajímavosti z naší práce.

kniha zdarma ke stažení ve formátu pdf  ZDE...

Krajský úřad Zlínského kraje vydal další z řady regionálních populárně naučných publikací. Tentokrát jsou tématem knihy vzácní a ohrožení bezobratlí živočichové naší oblasti. Na vzniku tohoto díla se autorsky významně podíleli i entomologové RNDr. Dušan Trávníček z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a RNDr. Lukáš Spitzer, Ph.D. z Muzea regionu Valašsko.

Kniha přináší informace o 165 nejvýznamnějších druzích chráněných a ohrožených bezobratlých, kteří se vyskytují na území Zlínského kraje. Na její přípravě nezištně spolupracovali přední odborníci a specialisté na nejrůznější skupiny hmyzu a fotografie živočichů i jejich biotopů poskytlo více než pět desítek fotografů. Při sestavování výběru živočichů, kteří jsou v této publikaci představeni, autoři kromě vlastních pozorování (třeba i dosud nezveřejněných) vycházeli z úctyhodného množství publikovaných prací, které se zabývají zvířenou sledované oblasti. Výraznou převahu v něm mají brouci (61 druhů) a motýli (54 druhů), dále jsou v přehlídce zastoupeni také blanokřídlí, rovnokřídlí, ploštice, křísi, síťokřídlí, vážky, kudlanky, srpice a pestrý svět bezobratlých doplňují měkkýši, kroužkovci, korýši, pavouci a sekáči.

Každý druh je představen minimálně jednou fotografií a připojeny jsou následující údaje: celkové rozšíření, výskyt v rámci České republiky, nálezy ve Zlínském kraji s uvedením konkrétních lokalit, jeho bionomie a hlavní faktory ohrožení. Editorský tým vřele děkuje všem, kteří se na přípravě publikace podíleli.

Šnajdara P., Trávníček D., Konvička O., Spitzer L., Beneš J. & Šnajdarová M. (eds)(2020): Vzácné a ohrožené druhy bezobratlých Zlínského kraje. Zlínský kraj, Zlín, 180 pp.

Vydal Zlínský kraj v roce 2020, ISBN 978-80-87833-39-1

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.