Využijte poslední týden trvání aktuálních muzejních výstav ve Zlíně

Vydáno 23. 2. 2022

tisková zpráva MJVM ve Zlíně

mediální balíček ZIP

Využijte poslední týden trvání aktuálních muzejních výstav ve Zlíně

V neděli 27. února skončí v Muzeu jihovýchodní Moravy všechny tři stávající krátkodobé výstavy. Prostor v přízemí 14. budovy se pak na tři týdny uzavře, aby v něm mohla proběhnout instalace rozsáhlé nové výstavy věnované malířce a ilustrátorce Marii Fischerové-Kvěchové a její rodině.

Zůstává tedy poslední týden, kdy mohou návštěvníci zavítat do muzea na výstavu OD KOSMY PŘES DALIMILA: KRONIKY INSPIRUJÍCÍ, představující na sedm desítek kronik ze Zlínského kraje. Mezi nimi jsou některé skutečně velmi vzácné kusy pocházející od 16. století do současnosti. Zarámovány jsou působivými tapiseriemi výtvarnice Věry Mičkové, do nichž převedla ilustrace z tzv. Pařížského zlomku Dalimilovy kroniky, který byl vytvořen pro Karla IV.

Milovníci řemesel a umělecké tvorby mohou až do neděle zamířit do výstavy NOMÁDI EVROPY. Obsah přibližuje podtitul názvu – Přiběh slovenského drátenictví. Od samých počátků v 18. století a nejzapadlejších koutů Slovenska až po současné mistry drátenického řemesla, výstava je přehlídkou zručnosti a nápaditosti, s níž lze obyčejný drát povýšit na skutečné umění. Podrobnější informace k tématu určitě nabídne kurátor výstavy na komentované prohlídce pro veřejnost ve čtvrtek 24. 2. v 16 hodin.

Nabídku uzavírají miniaturní modely botiček z výstavy DROBNÁ KRÁSA, která představuje část sbírky obuvnického muzea. Zdrobněliny z nejrůznějších materiálů jsou často vystaveny se svými reálnými předlohami a o to víc vynikne často neuvěřitelně detailní provedení miniatur.

V každé z těchto výstav jsou připraveny interaktivní prvky pro děti, které si tak mohou výstavu "osahat" po svém. Pro zájemce o tvoření všeho druhu pak lektorské oddělení muzea připravilo na rozloučenou s výstavami i dílničku ZÁLOŽKY DO KNÍŽKY, kde bude v sobotu 26. 2. připraven materiál pro výrobu drátěné či tkané záložky dle vlastní fantazie.

Výstavní prostory muzea se znovu otevřou pro veřejnost ve čtvrtek 24. 3. v 17 hodin při vernisáži už zmíněné výstavy HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE! Muzeum jihovýchodní Moravy v ní spojilo síly s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze v rámci projektu Průmysl a umění, podporovaném Ministerstvem kultury České republiky. Výstavě věnované jedné z nejoblíbenějších českých malířek Marii Fischerové – Kvěchové a její rodině poskytla svou záštitu i radní pro kulturu a školství Zlínského kraje Zuzana Fišerová. „Propojení témat průmyslu a umění považuji za velkou výzvu a těším se, jak ji uchopí zlínské muzeum ve spolupráci s pražskou Vysokou školou uměleckoprůmyslovou.“

Více informací na www.muzeum-zlin.cz.

Silvie Lečíková, obchodní oddělení muzea

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.