Vodění berana na Zlínsku

Vodění berana na Zlínsku

Cyklus zemědělského roku zakončovaly hody, které byly významnou událostí v životě celého venkovského společenství. Starobylou součástí hodových dní bývalo vodění ověnčeného berana.

Etnografické oddělení Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně dokumentuje tyto prvky hodových zábav v rámci výzkumu současných proměn tradiční lidové kultury v regionu. V letošním roce bylo hodové vodění berana zaznamenáno ve 12 obcích nebo místních částech okolo Zlína, konkrétně v Lužkovicích, Želechovicích, Klečůvce, Lípě, Ostratě, Veselé, Lutonině, Hvozdné, Jasenné, Provodově, Březůvkách a Přílukách. Velmi pravděpodobně se nejedná o úplný výčet, protože je možné, že někde proběhlo vodění bez větší propagace.

Celý článek si můžete přečíst zde:

https://ebadatelna.zlkraj.cz/articles/40882

Foto:

  1. Pozvánka na vodění berana v místní části Zlín-Příluky, 11. 11. 2023. Foto: O. Machálek. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně.
  2. Společná fotografie před začátkem obchůzky. Vodění berana, Zlín-Příluky, 11. 11. 2023. Foto: O. Machálek. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně.
  3. Průvod obcí a zvonění u jednotlivých domů. Vodění berana, Zlín-Příluky, 11. 11. 2023. Foto: O. Machálek. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně.
  4. Maskovaný vodič berana. Zlín-Příluky, 11. 11. 2023. Foto: O. Machálek. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně.
  5. Pohoštění nabízené účastníkům hodového obyčeje. Vodění berana, Zlín-Příluky, 11. 11. 2023. Foto: O. Machálek. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně.
  6. Pokladnička určená pro finanční příspěvky. Vodění berana, Zlín-Příluky, 11. 11. 2023. Foto: O. Machálek. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.