
Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
TŘI PANENKY MARIE | výstava
23. 5. - 12. 10. 2025
1. podlaží budovy 14
kurátor: Mgr. Ondřej Machálek
Sbírka Starozlínských pověstí sepsaných a vydaných etnografem Karlem Pekárkem
připomíná, že „Zlín ochraňujů tři panenky Maryje": Hostýnská, Štípská a Provodovská. V roce 2025 nastává významný souběh hned několika kulatých a půlkulatých historických výročí, která tato tři významná poutní místa Zlínského kraje oslaví.
Výstava představuje počátky těchto poutních míst, jejich zakladatelské legendy, bohatou historii, ale i současnost zdejších poutí. Je zde popsáno, jaké tři ikonografické typy zdejší uctívané madony reprezentují, a ukázáno, jak, kdy a odkud se na tato poutní místa putovalo a s jakými suvenýry se poutníci navraceli.
Poutní umění, navázané na kulty jednotlivých madon, tvořilo významný náboženský a kulturní fenomén, podstatný prvek v lidové zbožnosti obyvatel širokého regionu. Hlavní součástí výstavy je výběr poutního a pouťového umění, tedy předmětů, které si lidé z poutí přinášeli jako dárek z poutí, obklopovali se jimi ve svých příbytcích nebo je naopak na poutních místech zanechávali (tzv. votivní dary).
Jedná se o širokou škálu výrobků z různých materiálů zhotovované rozmanitými technikami. Nejznámější jsou svaté obrázky a další devoční grafika, kramářské tisky, kříže, růžence, svátostky, kropenky, domovní požehnání, svíčky a další. Svou obřadní funkci měly ale i praktické nádoby na zázračnou vodu z poutního pramene. Později začaly přibývat předměty, které plnily roli památečního turistického suvenýru. Jejich výroba byla v neposlední řadě významným zdrojem příjmů pro řadu lidí žijících v blízkosti poutních míst od samouků, lidových řemeslníků až po specializované dílny, později podniky.
Na výstavě se představuje část fondu devocionálií etnografické sbírky MJVM a zejména soukromá sbírka prof. Jaromíra Vaňhary z Přílep u Holešova. Jednotlivosti byly zapůjčeny z okolních muzeí (Bystřice pod Hostýnem, Holešov, Kroměříž a Uherské Hradiště).
Výročí:
Štípa
1615 – Albrecht z Valdštejna zahájil výstavbu kostela a kláštera (410 let)
1765 – posvěcení kostela Narození Panny Marie ve Štípě (260 let)
Hostýn
1655 – hraběnka Marie Rottalová nechala pořídit nový obraz Panny Marie Hostýnské od malíře Friedricha Eisensteina (370 let)
1665 – vydání díla Diva Montis Sancti jezuity B. Balbína – první záznam hostýnského zázraku (360 let)
1885 – stavba řeholního domu – kláštera (140 let)
1895 – založena Matice svatohostýnská (130 let)
Provodov
1735 – posvěcení nové kaple Panny Marie Sněžné na Provodově-Maleniskách (290 let)
1750 – přestavba na barokní kostel (275 let)
DOPROVODNÝ PROGRAM
komentované prohlídky s kurátorem výstavy Mgr. Machálkem: 19. 6. v 16.00; 18. 9. v 17.00; 2. 10. v 16.00
Edukační program pro školy
Staneme se na chvíli poutníky a během programu děti poznají a navštíví všechna tři poutní místa, poodhalíme historii jejich vzniku i současnou atmosféru. Součástí edukace je výroba suvenýru, který si každý odnese na památku.
Program je možné objednat v termínu od 26. 5. do 10. 10. 2025.
Pro objednání nás prosím kontaktujte na e-mailu: edukace@muzeum-zlin.cz nebo na tel. č. 731 929 745.
Součástí interaktivit ve výstavě je také hra Poutníkova pouť.
Prázdninový program pro děti
TŘI PANENKY MARIE | 10. 7. a 14. 8. 2025
Staňte se na chvíli poutníky a poznejte tři poutní místa našeho regionu, poodhalte historii jejich vzniku i současnou atmosféru. Součástí programu je výroba suvenýru, který si každý odnese na památku.
Program je vhodný pro děti od 6 let.
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.