Mezi etnografií, folkloristikou a muzejnictvím

Etnografická konference Mezi etnografií, folkloristikou a muzejnictvím, která byla věnovaná PhDr. Karlu Pavlištíkovi, CSc., při příležitosti jeho nedožitých devadesátých narozenin. 

Ve dnech 6. a 7. září 2021 proběhla v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně konference Mezi etnografií, folkloristikou a muzejnictvím, která byla věnovaná PhDr. Karlu Pavlištíkovi, CSc., při příležitosti jeho nedožitých devadesátých narozenin. Uspořádali ji Klub H+Z a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ve spolupráci s Českou národopisnou společností, pod záštitou ministra kultury České republiky Lubomíra Zaorálka.

Karel Pavlištík patřil k výrazným osobnostem naší folkloristiky a folklorního hnutí, oborů, kterým se věnoval jak prakticky v práci folklorních souborů, tak metodicky při organizaci folklorních festivalů ve Strážnici, v Rožnově pod Radhoštěm. Stál i u zrodu řady významných projektů, mimo jiné i u zapsání verbuňku na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. A stejně tak prakticky i metodicky významně ovlivnil směřování zlínského muzea, především od 90. let minulého století, ať už to bylo vybudování Studijně-dokumentačního střediska Františka Bartoše či iniciování založení Archivu H+Z, který se věnuje shromažďování dokladů moderního cestovatelství a jejich prezentaci, včetně toho, že rozšiřoval muzejní sbírky o cenné fondy a významný dokumentační materiál. Jeho etnografická badatelská a dokumentační práce se soustřeďovala především na Podřevnicko – styčnou oblast Valašska, Slovácka a Hané, na dokumentaci tradiční lidové kultury a jejích proměn, ale zabýval se i problematikou socioprofesních skupin a jejich místu ve společenském životě venkovských komunit.

Konference se zúčastnilo na 40 účastníků z akademických a vysokoškolských pracovišť, z muzejní sféry. S odbornými příspěvky vystoupili etnologové z pracovišť AV ČR v Praze, v Brně, z Masarykovy univerzity i z muzeí Zlínského kraje. Účastníci přednesli příspěvky z oborů, jimž se Karel Pavlištík celoživotně věnoval, tj. z etnologie, folklorismu a muzejnictví. Sborník odborných příspěvků z konference bude ještě v letošním roce vydán tiskem.

Odborná konference měla i vzpomínkovou a společenskou část věnovanou osobnosti Karla Pavlištíka, na níž zazpívali a zahráli ti, jež Karel Pavlištík dlouhodobě odborně vedl a přivedl i k metám nejvyšším, folklorní soubory a mužské sbory Mužáci ze Zlína, Vavřineček z bojkovského Světlovanu a cimbálová muzika Kašava s primášem Petrem Králem. Společenský večer byl spojen i s připomínkou letošního nerealizovaného Tříkrálového koštování a s prohlídkou aktuálních výstav na hájence před hradem Malenovice, mimo jiné i autorské expozice Karla Pavlištíka Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě, oceněné v roce 2004 Českou národopisnou společností.

Alena Prudká, etnografka muzea a spoluorganizátorka konference

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.