STARÁ ŘEMESLA NA HRADĚ MALENOVICE 2023

TISKOVÁ ZPRÁVA

MEDIÁLNÍ BALÍČEK ZDE...

NA HRAD MALENOVICE ZA STARÝMI ŘEMESLY

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně znovu opakuje úspěšnou akci věnovanou starým, často pozapomenutým rukodělným technikám. Určena je pro celou rodinu a nudit se na ní rozhodně nebudete.

Letos prostor před hradem a kolem hradní hájenky ožije řemeslnými stánky v sobotu 9. září 2023. Nebudou chybět odborné výklady, ani možnost prohlídky archeologických nálezů a originálních předmětů z národopisné sbírky muzea.

Přírodní materiály i jejich zpracování starými postupy se dnes těší stále většímu zájmu a řada řemesel se vrací na výsluní. Na programu akce Muzea jihovýchodní Moravy se objevují i další obory, přičemž se pořadatelé snaží vždy přijít s něčím novým.

„Z tohoto důvodu se tak návštěvníci letos mohou těšit na ukázky odlévání bronzu,“ říká jedna z organizátorek, geoložka muzea Andrea Dovicová. „Nahrazuje tavbu železa, která byla součástí programu v předchozích letech. Jsme také rádi za spolupráci se Střední odbornou školou Luhačovice a Střední školou COPT Uherský Brod, jejichž studenti i vyučující se na řadě řemeslných ukázek podílí.“

Letošní ročník je nově zaměřen také na textil. Návštěvníci se mohou těšit na předvádění zpracování vlny a lnu a ukázky přírodního barvířství. Děti i dospělí si budou moci vyzkoušet staré způsoby praní prádla, uvidí, jak se dříve vyráběly kolíčky a šňůry na prádlo. Opět nebude chybět pečení chleba, ukázky hrnčířství včetně experimentálního vypalování keramiky v zemní peci, perníkářství, řezbářství či včelařství.

V rámci akce je možné navštívit na hradní hájence etnografickou expozici Dřevo proutí sláma, na kterou se snaží „Stará řemesla na hradě Malenovice“ navazovat.
V této budově je k vidění také sezónní výstava „Nůž - minulosti a současnosti jednoho předmětu.“ Z tohoto důvodu jsou do programu akce zařazeny také ukázky nožířské a kovorytecké práce.

Pro děti bude opět k dispozici interaktivní sešit připravený lektorkou muzea Adélou Šimovou: „Snažíme se tak, aby si děti z akce odnesly domů víc než jen zážitky. Sešit jim hravou formou představí jednotlivá řemesla a provede je po stanovištích, kde jsme pro ně připravili různé aktivity.“

Za starými řemesly se návštěvníci mohou na malenovický hrad vypravit v sobotu od 10 do 18 hodin. Vstupné činí 70 Kč za dospělého návštěvníka a vlídných 30 Kč za děti ve věku 3-15 let. Občerstvení je na místě zajištěno a akce se bude konat za každého počasí. Výlet lze také zpestřit návštěvou hradu a klasických prohlídek,  které budou probíhat v obvyklém režimu.

ing. Silvie Lečíková          

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.