PŘÍBĚHY Z PLOŠTINY II.

Ploštinská tragédie začala už cestou, v Újezdě nacisté popravili rodinu Ranglových

Poklepání na střechu náklaďáku jako rozsudek smrti stačilo. Příslušníci jednotky SS vystoupili z auta a prakticky v okamžiku zastřelili Ladislava Rangla a jeho švagra Rudolfa Pflegra, potulné brusiče, kteří zrovna na čas zastavili v Újezdě.

Bylo 19. dubna roku 1945 a jednotky měly namířeno nahoru do kopců, na Ploštinu. Jenomže Ranglovi se s partyzány, kteří působili v okolních lesích, taky stýkali. A oba zrádci, Oldřich Baťa i František Machů, o tom věděli. A tak Machů, který byl nahoře na korbě vozu, poklepal na střechu kabiny.

Němci se nespokojili s muži, na prahu maringotky popravili i Ladislavovu ženu Vlastu. Nemluvně, které v tu chvíli držela v náručí, útok přežilo, stejně jako jeho dvouletý bráška, kterého děs zahnal do nejzazšího kouta maringotky. „Nepláče, nemůže, strach mu zadrhnul krček. Strnule jenom hledí před sebe a chvěje se,“ píše újezdský farář Vladimír Růčka ve své knize nazvané Ploština žaluje.

Pak Němci se psy naskákali zpátky na vůz a pokračovali v trestné výpravě. Ranglovi tak byli prvními mrtvými z Ploštiny, i když na pasekách nežili.

Děti pak z místa masakru vyzvedl Růčka. Mladšího Josífka po válce adoptoval jeden z ploštinských partyzánů, staršího Zdeněčka rodina ze Vsetína.

František Machů: zrádce ploštinských pasekářů, kterého nesoudili

V pracovním posudku od firmy Baťa se píše, že si František Machů nehleděl práce, zato na hlouposti měl času dost. Překládali ho na různá oddělení a k méně náročné práci, až ho nakonec žádné oddělení nechtělo. „Měl býti již dávno propuštěn. Vždy jsme však brali ohled na to, že jest ze Zlínského okresu a nikoho nemá“ stojí v jeho pracovním posudku z roku 1940.

Narodil se v Újezdě jako nemanželské dítě, jméno otce se v jeho záznamech vůbec nevyskytuje a u matky je poznámka, že zemřela šest let po jeho narození. Když v roce 1937 nastoupil u Baťů, hodnotili jeho práci jako dobrou, povahu důslednou a vytrvalou. V roce 1939 už je hodnocení jiné a patří k němu i poznámka „upadá“. V dalších letech obsahuje jen stížnosti. Co se změnilo?

Kdy přesně začal Machů spolupracovat s nacisty nevíme, jeho činy jsou zmapované až v průběhu roku 1944, kdy naverboval Oldřicha Baťu, s nímž 19. dubna 1945 zradil pasekáře na Ploštině. Baťa po válce stanul před soudem a měsíce, které strávil ve společnosti Františka Machů, popsal. Jestli pravdivě, nevíme. Machů po vypálení Ploštiny uprchl a zemřel patrně na jihu Čech rukou některého z tamních partyzánů. Baťovu výpověď tak není s čím porovnat a pohnutky Františka Machů zůstanou nejasné.

Oldřich Baťa: před soudem popsal, co předcházelo hrůzám na Ploštině

Byl to kluk, který se nehodlal přizpůsobit kázni ve škole, internátě ani zaměstnání. A že se vychovatelé vážně snažili, aby se Oldřich Baťa napravil! Poznámek o tom, že chodí pozdě, neuklízí světnici ani se řádně nemyje, a také zmínek o marných domluvách jak od vychovatelů, tak i strýce, kterého žádali o pomoc, se dochovala řada. Z firmy Baťa ho propustili, v dalším zaměstnání způsobil nehodu a před zodpovědností utekl, zpronevěřil peníze svých známých.

„Byl trochu domýšlivým mladým mužem neurčitého zaměstnání,“ popsal ho publicista František Bobák v knize Zlínská jitra. Baťa u Bobáků bydlel v pronajatém pokoji, i s matkou a dvěma sourozenci. Otec zemřel. Že se z mladíka, který u ničeho dlouho nevydrží, stal V-mann, tedy informátor gestapa, nejspíš jemu samotnému došlo až se zpožděním. U výslechu zmínil, že chtěl z kola ven, jenomže tvořil dvojici s Františkem Machů a ten ho údajně u činnosti přidržoval výhrůžkami, jak Baťa zmínil po válce ve své výpovědi. Jestli by to Machů potvrdil nevíme, zemřel dřív než jej dostihli vyšetřovatelé.

Bobák popsal i Baťovu popravu ve Zlíně, v místě, kde dnes stojí budova Centroprojektu. „Oldřich za doprovodu eskorty po výstupu z auta první uviděl připravený pohřební vůz. Jaké byly jeho pocity? Litoval svých činů? Divil se, proč na popraviště spolu s ním nejdou další, možná větší viníci?“

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.