Petrografická

Nejstarší sběry hornin této sbírky jsou ze třicátých let dvacátého století a převážná část celé sbírky pochází z let 1944-1958. 

 

Sbírka

 Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Území

Zcela převažující část této sbírky pochází ze sběrů na území bývalého Československa a z něj jde hlavně o území současné České republiky. Geologicky jde o dvě oblasti, odkud sběry hornin vytvořily petrografickou podsbírku a to Český masiv a Západní Karpaty. Převážný podíl celé sbírky pak připadá na moravskou část Západních Karpat.

Období

Nejstarší sběry hornin této sbírky jsou ze třicátých let dvacátého století a převážná část celé sbírky pochází z let 1944-1958. Základ sbírky byl utvořen sběratelem (tehdejším spolupracovníkem Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě) Svatoplukem Krausem z Uherského Brodu. Z tohoto muzea byla celá jeho sbírka hornin převzatá podle hospodářské smlouvy v r. 1985 do tehdejšího Oblastního muzea jihovýchodní Moravy v Gottwaldově - nyní Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Svatopluk Krause byl také asi do roku 1962 kurátorem sbírky v době, kdy byla uložená v Muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě.

Předměty

Sbírku tvoří vzorky všech tří základních druhů hornin tj. horniny vyvřelé, přeměněné (metamorfované) a usazené (sedimentární). Nejpočetněji jsou ze tří uvedených skupin zastoupeny horniny vyvřelé.

Obor

2 - Petrografická

Počet předmětů

2796

Petrografická sbírka na webu CENTRÁLNÍ EVIDENCE SBÍREK

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.