Paleontologická

Předmětem paleontologické sbírky je vytvoření časové škály od jury po čtvrtohory.

 

Sbírka

 Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Území

Převážná část nálezů pochází především z moravských lokalit se zaměřením na zlínský kraj a jeho nejbližší okolí. Jednotlivě je materiál doplněn položkami z Čech, Slovenska a světa.

Období

V Muzeu jihovýchodní Moravy dříve existovala kvalitní paleontologická sbírka. V roce 1973 však došlo na stěhování geologických a zoologických sbírek do objektu starého muzea v zoo Lešná. Paleontologická podsbírka byla vinou nedostatku depozitárních prostorů nevhodně uložena ve vlhké sklepní místnosti zámku Lešná. Zde jim hrozil úplný rozpad. To byl hlavní důvod pro předání paleontologické podsbírky do jiných moravských muzeí (dnešního Muzea v Prostějově, Moravského zemského muzea v Brně, Slezského muzea v Opavě a Jihomoravského muzea ve Znojmě), k němuž došlo v letech 1985-1987. V roce 2005 byla založena kurátorkou Janou Šušolovou nová paleontologická sbírka, která je systematicky vytvářena a rozšiřována sběratelskou činností muzejního pracovníka - geologa - a nákupem od soukromých sběratelů, případně dary.

Předměty

Předmětem paleontologické sbírky je vytvoření časové škály, aby ve sbírkách byl materiál od jury (druhohory) až po čtvrtohory. Aby tak bylo možno v případě studia vidět typ horniny (který již např. sbírka obsahuje) a zároveň i fosilie, které se v dané hornině daného stáří mohou vyskytovat. Možnost sběru na našem území: vyskytují se zde makrofosilie, mikrofosilie a bioglyfy (= stopy po činnosti živočichů).

Obor

4 - Paleontologická

Počet předmětů

162

Paleontologická sbírka na webu CENTRÁLNÍ EVIDENCE SBÍREK

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.