Odhalení sochy Jana A. Bati v Otrokovicích

Jan Antonín BAŤA (11. 3. 1898 - 23. 8. 1965) má od 7. března 2022 novou bronzovou sochu v parku otrokovické části s příznačným názvem Baťov. Slavnostnímu odhalení sochy přichlížely desítky občanů otrokovic a samotný akt odhalení provedla za přítomnosti starostky Otrokovic Hany Večerkové vnučka Jana A. Bati, paní Dolores Bata Arambasic s dcerou.

Autorem sochy je Radim Hanke, autorem architektonického řešení Ivan Bergmann. Cena díla činila 1 500 000 Kč a ve veřejné sbírce na ni bylo vybráno 242 258 Kč.

Právě s Janem Baťou jsou Otrokovice úzce spojené, i když to byl jeho nevlatní bratr Tomáš, zakladatel obuvnického impéria Baťa, kdo přišel s myšlenkou vybudovat pomocné závody firmy u řeky Moravy v Otrokovicích. Smrt při leteckém neštěstí v roce 1932 mu zabránila v realizaci plánů, ale jeho nástupce Jan je dokončil beze zbytku. Otrokovice roku 1932 měly čtyři stovky domů a 3 300 obyvatel. O šest let později zde stálo devět set domů s osmi tisíci obyvateli, největší koželužna světa, elektrárna, chemické provozy, koupaliště, obchodní dům a Společenský dům. Jan Baťa měl k Otrokovicím silný vztah a řekl o nich, že budou chloubou celé země a Československé republiky.

V r. 1933 byl Jan Antonín Baťa jmenován čestným občanem Otrokovic. Po desetiletích očerňování se důstojného památníku dočkal teprve dnes, přímo naprosti památníku svého staršího bratra Tomáše.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.