Obuv

Na počátku sbírky obuvi stáli zaměstnanci firmy Baťa, kteří již na počátku 20. let minulého století začali shromažďovat rozmanité typy obouvání.

Na počátku sbírky obuvi stáli zaměstnanci firmy Baťa, kteří již na počátku 20. let minulého století začali shromažďovat rozmanité typy obouvání. Veřejnosti byla sbírka poprvé představena v květnu 1930, a to v budově zlínského zámku. Velkou zásluhu na první prezentaci měl pozdější redaktor časopisu Zlín Josef Vaňhara, jež sbírku rovněž tematicky utřídil a označil. Po dokončení Památníku Tomáše Bati se stala kolekce obuvi součástí tamější expozice až do roku 1944, kdy byla budova poškozena bombardováním. Následně se několikrát stěhovala, nejprve do Studijního ústavu II, Školy umění a v roce 1953 se soubor obuvi stal součástí sbírkového fondu Krajského muzea v Gottwaldově.

V důsledku nevhodných prostor byla sbírka uložena na hradě Malenovice a přístupná veřejnosti se stala až roku 1959 v rámci Technického muzea obuvnictví v přízemí administrativní budovy obuvnického podniku Svit. Původní sbírkový fond byl v této době rozšířen o mnoho archivních dokumentů, obuv a nářadí, obdržené darem, získání koupí či zařazením novinek z produkce československého obuvnického průmyslu.

Počátkem 90.let 20. století se o osud sbírky začalo opět intenzivně zajímat Muzeum jihovýchodní Moravy. Mimo inventury fondu bylo provedeno historické a odborné utřídění exponátů nově ustanoveným muzejním kurátorem. V roce 1996 převzalo zlínské muzeum definitivně správu sbírky a po provedení rozsáhlé rekonstrukce výstavních prostor byla otevřena nová expozice, tzv. Obuvnické muzeum. Vystavený sbírkový fond byl rozčleněn do několika tematických celků a nově uspořádán.

V souvislosti s rekonstrukcí zlínského „mrakodrapu“ bylo Obuvnické muzeum v roce 2003 přemístěno do budovy u hlavní vstupní brány průmyslového areálu. O deset let později byla unikátní sbírka historické obuvi začleněna do nově vzniklé expozice Princip Baťa umístěné v budově č. 14 bývalého továrního areálu Svitu. Sbírkové předměty jsou veřejnosti rovněž představovány v rámci krátkodobých výstav.

Od roku 1994 je zpravidla v tříletém cyklu pořádaná mezinárodní konference Obuv v historii, která přivádí do Zlína tuzemské a zahraniční odborníky na historii obuvnictví z řad zástupců muzeí, univerzit a dalších vědeckých institucí i experty z obuvnického průmyslu.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.