ODDĚLENÍ KONZERVÁTORSKÉ

Zajišťuje stav sbírkových předmětů, ošetření a restaurování, uložení v depozitářích. 

Množství a rozmanitost sbírek vyžaduje rozdělení konzervátorských dílen dle typu zpracovávaného materiálu. Doba, kdy konzervátoři pracovali na hradě Malenovice, seděli společně u velkého stolu a na jedné straně se čistilo ocelovým kartáčem železo a na straně druhé se čistil textil, je již nenávratně pryč.

V současné době  máme k dispozici pět dílen, ve kterých jsou zpracovávány sbírky ze dřeva, kovů, keramiky, papíru, kůže a textilu. Naši konzervátoři se intenzivně věnují konzervaci sbírek, které jsou díky nevyhovujícímu uložení v minulých létech často silně poškozeny. Kromě vlastní konzervace se tito pracovníci věnují stěhování sbírek do nových depozitářů, instalaci výstav a podílí se na akcích muzea.

TEXTIL

Součástí textilních sbírek nejsou jen historické oděvy, krojové součástky ale také bytový textil nebo hračky. Pracoviště je rozděleno na dvě části - mokrou dílnu s nerezovými vanami a pracími síty a pracoviště, kde probíhají přípravné práce před vlastním zásahem, fotodokumentace, suché čištění, případně skeletáž a další. K manipulaci s materiálem je nezbytný velký stůl, díky kterému je možná šetrná manipulace se sbírkovým materiálem. Nedílnou částí péče o předměty je i vhodné uložení v klimatizovaném depozitáři.

  • suché, mokré a chemické čištění
  • scelování, skeletáž

DŘEVO

Dřevo je jedním z nejstarších a nejpoužívanějších materiálů s mnoha zajímavými vlastnostmi. Pravidelná údržba, konzervace a správné uložení sbírek značně prodlužuje životnost předmětu ze dřeva. Potřebná péče je u nás věnována všem sbírkovým předmětům ze dřeva. Vlastní prostor dílny je rozdělen na dvě pracoviště: strojní, kde jsou vyráběny chybějící prvky a díly zpracovávaného fondu a druhé pracoviště, kde jsou prováděny práce se šelakem, retuší polychromií, zlacení a další typy povrchových úprav.

  • čištění
  • nátěry proti škůdcům
  • petrifikace (zpevňování narušeného dřeva)
  • opravy řezeb, intarzií (doplnění dřevem, popř. jiným materiálem)
  • opravy polychromií (šelak, olej, tempera, zlacení)

KERAMIKA

V konzervátorské dílně keramiky jsou zpracovávány sbírkové fondy archeologické, etnografické a historické. Provádí se konzervátorské zásahy od celkové rekonstrukce předmětu až po drobné retuše. U archeologických fondů zásah většinou začíná mokrým čištěním nalezeného materiálu, následuje rozdělení střepů, jejich lepení a následné doplnění chybějících dílů. Vše se zakončí iluzivní retuší. U etnografických sbírek čištění probíhá většinou parním čističem, doplňky jsou zhotoveny pomocí sádrových plomb, na retuš používají odlišné materiály než na archeologii.

  • čištění, lepení, doplňování, zpevňování, impregnace
  • retuše
  • výroba forem

KŮŽE a PAPÍR

Oba materiály jsou zpracovávány v jedné dílně, kde probíhá jak suché tak mokré či chemické čištění

KOVY

V konzervátorské dílně kovů jsou zpracovávány kovové nálezy jak archeologické, tak etnografické a historické. Dílna je rozdělena na dvě pracoviště, kdy v jedné části je „špinavá“ dílna s pískovacím boxem a bruskami  a v části druhé je dokončovací pracoviště s chemickými lázněmi, galvanoplastikou, ultrazvukovými vanami a drobnými kovomechanickými stroji.
- odstranění a pasivace korozních produktů na kovech
- výroba a doplňování chybějících částí
- výroba galvanoplastických kopií

Český rozhlas Brno - relace

Návštěva dílen a depozitářů - Živý Zlín 2021

 

 

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.