Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Zajímavé a cenné exponáty, pocházející z nalezišť celého světa, doplňují nerosty regionálního původu
Největší část geologických sbírek tvoří minerály. Asi 9500 nerostů je uspořádáno podle klasifikačního systému H. Strunze. Zajímavé a cenné exponáty, pocházející z nalezišť celého světa, doplňují nerosty regionálního původu, získané nákupy, dary i vlastním sběrem v oblasti Zlínského kraje, který z geologického pohledu náleží z větší části do flyšového pásma Západních Karpat. Do této sbírky je zařazeno i 32 vzorků mimozemského původu – meteoritů a tektitů. Petrografická sbírka obsahuje okolo 4350 kusů vyvřelých, přeměněných a usazených hornin nasbíraných v nejrůznějších končinách světa i vzorky hornin z regionu. Geologický depozitář byl v posledních letech obohacen i o nově vznikající paleontologickou sbírku, která obsahuje zkameněliny především z moravských lokalit.
Podstatná část fondu pochází z někdejšího Studijního ústavu firmy Baťa. Hodnotným vkladem se staly rovněž sbírky hraběte Seilerna ze zámku Lešná. K významnému obohacení došlo v roce 1985, kdy byly převzaty rozsáhlé soubory minerálů a hornin z Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě, které shromáždil Svatopluk Krause. Mineralogické sbírky muzea obsahují řadu vzácných exponátů, z nichž některé mohou být oprávněně označeny za opravdové unikáty. Díky tomu jsou výstavy, na kterých jsou tyto sbírky prezentovány, vděčným cílem návštěvníků.
Vlastní výzkumná činnost muzejních geologů je zaměřena především na záchrannou dokumentaci přirozených i umělých odkryvů v regionu. Během posledních dvaceti let zde došlo k značnému útlumu těžby nerostných surovin. V současné době se sledování a dokumentace zaměřila na andezitový lom Bučník, k. ú. Komňa nedaleko Uherského Brodu, výzkumy jsou prováděny rovněž v Kurovickém lomu v blízkosti Tlumačova. Kurátorka se zabývá historií těžby a zpracováním železných rud na Zlínsku.
Popis:
Paleontologická sbírka na webu CENTRÁLNÍ EVIDENCE SBÍREK
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.