Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Výsledky činnosti archeologického oddělení byly prezentovány formou řady odborných publikaci, přednášek, výstav i expozic
Počátky zájmu o archeologické památky na Zlínsku se datují do 30. let minulého století a jsou spojeny s činností neprofesionálních archeologů, většinou členů tehdy nově vznikajících krajinských a městských muzeí - ve Vizovicích (sbírka J. Žíly) a především v Napajedlích, kde vznikl Muzejní a archeologický spolek, jež se pod vedením jednatele Vladimíra Bachmánka aktivně účastnil na záchraně archeologických nálezů např. při stavbách nových silnic (u Spytihněvi nebo v úseku mezi Malenovicemi a Kvítkovicemi u Zlína).
Novou etapu systematického archeologického výzkumu znamenalo založení Krajského muzea v tehdejším Gottwaldově v roce 1953; jeho sběrnou oblastí byla v té době celá jihovýchodní Morava (tj. území bývalého Gottwaldovského kraje). Základem činnosti muzea se stal vlastní terénní výzkum regionu, od počátku 60. let zaměřený především na období kultury popelnicových polí (rozsáhlá pohřebiště v Sehradicích, Vlachovicích aj.), od roku 1977 se začala v muzeu rozvíjet poprvé také středověká archeologie (výzkum zaniklých středověkých hradů). Sběrná oblast muzea se postupně omezila na území bývalého okresu Zlín.
Výsledky činnosti archeologického oddělení byly prezentovány formou řady odborných publikaci, přednášek, výstav i expozic - první expozice byla zpřístupněna na malenovickém hradě již v roce 1958, další pak v roce 1983. V roce 2012 je plánováno otevření nové archeologické expozice, která by měla prezentovat především zajímavé nálezy z novějších výzkumů muzea, prováděných ve spolupráci se zlínskou pobočkou Ústavu archeologické památkové péče Brno. V současné době je činnost archeologického pracoviště zaměřena na průzkum osídlení kraje nejstaršími zemědělskými kulturami, problematiku pohřebního ritu, spolupráci s archeology-amatéry a přednáškovou činnost.
Dlouholetý terénní i vědecký výzkum umožnil na základě získaných archeologických nálezů zařadit do té doby málo známý region východní Moravy do kontextu pravěkého a středověkého vývoje na Moravě a zároveň zdůraznit jeho význam a specifika.
Archeologická sbírka na webu CENTRÁLNÍ EVIDENCE SBÍREK
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.