NÁVŠTĚVA NORSKÝCH MUZEÍ

ZÁSTUPCI NAŠEHO MUZEA SBÍRALI ZKUŠENOSTI V NORSKU

Ve dnech 8.-12. 6. 2022 navštívila skupina muzejníků a kulturních pracovníků Zlínského kraje v čele s radní Zuzanou Fišerovou norský region Innlandet. Poznání zdejších muzeí, z nichž některá jsou ve světové špičce, i možnost porovnat způsoby muzejní práce patřily k hlavním přínosům cesty.

Za naše muzeum se cesty zúčastnili lektorka Adéla Šimová, konzervátorka Lucie Pivoňková, historik Michal Heinrich a etnograf Ondřej Machálek, který se podělil o své dojmy:

Velmi jsme ocenili možnost zúčastnit se programu. Vše bylo velmi pečlivě naplánováno. Každý z nás si z hlediska své odbornosti přišel na své. Měli jsme dostatek času detailně si prohlédnout jednotlivá muzea. V každém okamžiku se nám věnovali domácí muzejníci zodpovědní za jednotlivá pracoviště, expozice nebo obory.

Mezi nejzajímavější okamžiky patřila návštěva těchto míst:

  1. Norsk Skogmuseum – Norwegian Forestry Museum, Eleverun. Představuje unikátní muzejní instituci, která se na fenomén lesa dívá z komplexního hlediska. Výsledkem interdisciplinárního přístupu, kdy se hranice společenských a přírodních věd stírají, je ucelený pohled na zkoumaný jev. Téma je převedeno do poutavé podoby. Vytvoření takové muzejní expozice určitě vyžadovalo úzkou mezioborovou spolupráci mezi odborníky a velmi pečlivě moderovanou diskuzi vědců ve všech fázích přípravy expozic. A to vše za spolupráce s designéry a výtvarníky, kteří ví, že muzejní architektura musí sloužit obsahu, ne dominovat a zbytečně na sebe strhávat pozornost.
  2. Glomdalsmuseet, Elverun. Muzeum v přírodě s kulturně-historickými expozicemi. Za zdůraznění stojí především odvaha, s jakou se zde pustili do těžkých a ve společnosti jistě kontroverzních témat, jako jsou přistěhovalci, menšiny nebo subkultury. V dobrém slova smyslu to představuje typ „angažovaného muzea“, které si je vědomo své nepostradatelné role při kultivaci diskuze ve společnosti a na poli edukace.
  3. Anno collection management centre. Muzeologický splněný sen. Kolegové z Anno muzea mohou být právem hrdí, protože se jim na konci dubna podařilo otevřít nové centrum správy sbírek (5300 m2), které v sobě spojuje konzervátorské dílny a depozitář projektovaný na uložení až 100 000 předmětů. Obdivuhodná je schopnost vedení ANNO muzea nejen připravit kvalitní projekt, ale i přesvědčit o potřebnosti svého záměru norský stát, velké množství místních samospráv, muzejních poboček a tak zajistit potřebné financování z více zdrojů. Zajímavé bude sledovat zkušenosti muzejníků s novou budovou v delším časovém horizontu.

Určitě bychom s kolegy z navštívených institucí rádi prohloubili další spolupráci.

(foto ve fotogalerii Ondřej Machálek, Adéla Śimová)

článek z webu Zlínského kraje ZDE

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.