MICHAL SMOLA

MICHAL SMOLA - ZLÍNSKÝ ORIENTAČNÍ BĚŽEC

Michal Smola je naším historicky nejúspěšnějším juniorem. Na MS dospělých v roce 2008 vybojoval stříbro.

Michal Smola (* 21. prosince 1981 v Gottwaldově) je bývalý český reprezentant v orientačním běhu. Do kroužku orientačního běhu ho přihlásili rodiče, když mu bylo dvanáct let. Prvním trenérem, který měl vliv na jeho úspěšnou kariéru, byl zlínský Jiří Stacke. Úspěchy začaly přicházet již v dorosteneckém věku. Základ své výkonnosti položil extrémními běhy v kopcích kolem svých domovských Jaroslavic u Zlína. Svou závodní kariéru začal v roce 1995 v SKOB Zlín, jehož členem je doposud.

V šestnácti letech vyhrává svoje první Mistrovství České republiky, následující rok získává titul dorosteneckého mistra Evropy. Na juniorský šampionát se poprvé podívá v osmnácti letech. V roce 2000 se pořadatelství juniorského šampionátu ujímá Česká republika a českým reprezentantům se tady nebývale daří. Smola si odváží dvě zlaté medaile (z middlu a ze štafet, na klasice končí na 4. místě). Další tři medaile získává na juniorském šampionátu o rok později v maďarském Miskolci a s bilancí tří zlatých a dvou bronzových je naším historicky nejúspěšnějším juniorem. Na Akademickém mistrovství světa v letech 2004–2008 získal 4 zlaté medaile (tři na klasické trati a jednu ze štafet) a dvakrát stříbro na krátké trati.

Největší vliv na jeho úspěšnou kariéru měl Jan Skřička, který ho díky svým znalostem a kontaktům nasměroval ke světovému orientačnímu běhu. Na mistrovství světa v OB začal závodit v roce 2003. Od roku 2006 je oporou českého týmu. Z tohoto šampionátu v Dánsku si odváží 4. místo (klasická trať). Na mistrovství světa v OB 2008 v Jeseníku získal stříbrnou medaili 34 vteřin za francouzskou legendou Thierrym Gueorgiou a 4 vteřiny před Rusem Navikovem.  

V roce 2010 získal hlavní českou cenu fair play za hrdinský čin z mistrovství světa 2009, kdy spolu s Thierrym Gueorgiou a Andersem Nordbergem zachránili život švédskému závodníkovi Martinu Johanssonovi. Trojice zanechala bojů o téměř jisté medaile z mistrovství světa a přivolali zraněnému pomoc. Ve Skandinávii byl členem švédského klubu Södertälje-Nykvarn. V současnosti trénuje českou reprezentantku Janu Knapovou.

Foto: Michal Smola, archív MJVM ve Zlíně

Mgr. Dušan Hrdý, kurátor sbírky orientačního běhu

 

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.