KŘEST KNIHY "EXPEDICE Z 101" V EXPOZICI PRINCIP BAŤA

TISKOVÁ ZPRÁVA

V pondělí 22. 11. 2022 se zlínskou expozicí PRINCIP BAŤA rozlehl zvuk afrických bubnů. Ty uvedly slavnostní křest nové knihy cestovatele Tomáše Vaňourka, jenž se odehrál více než symbolicky před stříbrnou Tatrou 87 připomínající první cestu Hanzelky a Zikmunda.

Byli to právě tito legendární cestovatelé, kteří před lety inspirovali zrod Expedice Z101. Tento projekt si vzal za cíl zopakovat cestu zmíněné dvojice H+Z a rozšířit ji. Povznášející i děsivé zážitky z cest  i setkání na nich, nepřeberné množství potíží i radostí a především stovky fotografií daly vzniknout výpravné publikaci, kterou vydalo nakladatelství Albatros s názvem Expedice Z101 Cestou Hanzelky a Zikmunda, africká etapa - Tunisko, Egypt, Súdán, ostrovy.

Ředitel Muzea jihovýchodní Moravy Pavel Hrubec před akcí řekl: „Expedice v roce 2021 odstartovala právě ze Zlína. A protože spolupráce expedice s naším muzeem před cestou i při ní byla pro zdar cesty dost významná, moc nás těší, že se stal Zlín i místem křtu první knihy z cest.“ Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová, hlavní aktéři expedice, přizvali na křest partnery, sponzory a příznivce projektu, kmotrem se stal Vojtěch Holík, předseda Klubu H+Z. Akci provázela projekce videí a fotografií z cest, knize pak osobně popřála úspěch řada hostů včetně radní Zlínského kraje pro školství a kulturu Zuzany Fišerové.

Kniha je psána formou deníkových zápisků, které si Linda s Tomášem pečlivě vedli každý den, jak je k tomu ještě před startem expedice nabádal sám Miroslav Zikmund: „Teprve při zpracovávání materiálů pro knihu jsme zjistili, že máme přes 1 500 stran materiálu,“ zmínil Tomáš Vaňourek, „takže jsme hodně krátili a vypouštěli. Na druhou stranu jsme si při té práci uvědomili, kolik fantastických zážitků máme za sebou.“

Po křtu následovalo veřejné čtení z knihy. Pavel Vacek a Zdeněk Lambor, kteří na prknech Městského divadla Zlín ztvárnili ve hře Palubní deník Hanzelky a Zikmunda hlavní role, četli vybrané kapitoly ve stylových cestovatelských kostýmech H+Z. Skvělá akce s velmi příjemnou atmosférou, která měla u hostů velkou odezvu, tak skvěle zapadla do expozice moderního cestovatelství ve zlínském muzeu. Knihu lze v současnosti zakoupit i na recepci 14. budovy se speciálním bonusem: všechny výtisky, které jsou zde v prodeji, jsou opatřeny podpisem Tomáše Vaňourka.

 

 

ing. Silvie Lečíková          

vedoucí obchodního oddělení MJVM Zlín

Vavrečkova 7040, Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT

 

573 032 326 | 734 769 971

silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz | www.muzeum-zlin.cz

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.