JIŘÍ HÝŽA - výroba krojové obuvi

JIŘÍ HÝŽA - VÝROBA KROJOVÉ OBUVI | výstava 

6. 4. - 8. 9. 2024

hájenka hradu Malenovice

kurátorka: Jana Koštuříková

Vernisáž výstavy proběhne 11. 5. 2024 ve 14.00 v rámci akce (H)radovánky.

Výstava přibližuje tradiční rukodělnou výrobu krojové obuvi, její historii i současnou podobu prostřednictvím produkce mistra svého řemesla.

Výstava prezentuje rukodělnou výrobu z kůže výrobce Jiřího Hýži, oceněného tituly Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje a Nositel tradice lidových řemesel. Vedle stručného exkurzu do historie obuvnického řemesla je zde představena také technologie ručně vyráběné krojové obuvi spolu s reprezentativním průřezem Hýžovy produkce, charakterizované nejen širokou škálou regionálních typů ženské a mužské krojové obuvi, ale i výrobou dalších krojových doplňků z kůže. 

V úvodní části expozice je nainstalována simulovaná řemeslná dílna se základním vybavením, jako je obuvnický ponk se „ševčákem“, šablony, kopyta, polotovary, různé druhy kůže a specializované nástroje a pomůcky zapůjčené od samotného výrobce. Druhé části výstavy pak kralují různé regionální typy ženské a mužské krojové obuvi z mistrovy dílny, od vysokých bot s tvrdou holení přes holínky s vrapenou holení až po kotníkové šněrovací boty nebo nízké textilní krojové střevíce, dodávané nejen folklorním souborům a jednotlivcům z celé České republiky a Slovenska, ale i  krajanům v zahraničí.

DOPROVODNÝ PROGRAM

K výstavě jsou plánované dvě dílny pro rodiny s dětmi za účasti obuvníka Jiřího Hýži.

11. 5. 2024 | 10:00–14:00 a 14:30–16:00

OTISKY V KŮŽI dílna v rámci akce pro veřejnost  (H)RADOVÁNKY.

7. 9. 2024 | 10:00–18:00

OTISKY V KŮŽI  dílna v rámci akce pro veřejnost STARÁ ŘEMESLA NA HRADĚ MALENOVICE

* První výstava z plánovaného cyklu Mistři tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje se představují, který upozorňuje na rukodělné techniky a výrobu jednotlivých tvůrců oceněných v této oblasti tradiční lidové kultury Zlínského kraje. Spolu s osobním příběhem výrobce je v obecné rovině prezentována i rukodělná výroba, ve které byl tvůrce nominován a oceněn. Plánovaný cyklus chce obrátit pozornost k odkazu našich předků, který je neustále živý a zaslouží si naši soustavnou péči a popularizaci.

TITUL  MISTR TRADIČNÍ RUKODĚLNÉ VÝROBY ZLÍNSKÉHO KRAJE

Od roku 2011 uděluje Zlínský kraj ocenění lidových tvůrců ve svém regionu titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje. Vznikl v návaznosti na celostátní ocenění Nositel tradice lidových řemesel jako forma veřejného uznání a podpory těm, kdo udržují znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně je předvádějí a předávají dalším pokolením.

Více informací o oceněných viz Ocenění - Slovácké muzeum

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.