Jarolímkovo náměstí před 100 lety

Muzejní ochutnávky přinášejí zajímavosti z naší práce.

Muzejní fotoarchiv ukrývá spoustu unikátních fotografií, které připomínají život ve Zlíně a na Zlínsku v dobách minulých. V jedné z obálek jsou například snímky z Malenovic z počátku 20. století, kdy byly Malenovice ještě samostatným městečkem s radnicí, kostelem sv. Mikuláše, farou, záložnou, poštou a železniční zastávkou. V roce 1910 zde bylo 256 domů s 1611 obyvateli. Kromě zemědělství se v obci po staletí rozvíjela řemeslná výroba, z níž na počátku 20. století vynikalo především perleťářství a koželužství. Malenovjané v té době žili také bohatým společenským a kulturním životem (Čtenářský spolek, Sbor dobrovolných hasičů, Honební spolek, Rybářský spolek, Tělocvičná jednota Sokol, Spolek katolických žen a dívek, Ústřední matice školská pro Malenovice a okolí a ochotnický divadelní soubor) a setkávali se na pravidelných týdenních a výročních trzích, tzv. jarmacích. Nad městečkem se tyčil hrad, který až do roku 1945 vlastnili Šternberkové. Malenovice byly v roce 1949 připojeny ke Zlínu (Gottwaldovu).

Dnešní Jarolímkovo náměstí bylo pojmenováno po malenovickém rodákovi Pelhřimu Jarolímkovi (1839–1896), který byl znamenitým a pokrokovým hospodářem a spoluzakladatelem Čtenářského spolku, Sboru dobrovolných hasičů, Sokola a Občanské záložny v Malenovicích. Zajímal se také o národopis, a proto se přátelil s významným národopiscem z Mladcové Františkem Bartošem. V roce 1877 byl zvolen starostou obce. Jarolímek se velmi zasloužil o hospodářský a kulturní rozvoj Malenovic.

Popis fotografií

  1. Poštmistr Bohumil Kilinger – autor následujících snímků z Malenovic.
  2. Listonoši a poštmistr s rodinou před malenovickou poštou v roce 1907. Zásilky tehdy převážel na nádraží povozník Peček.
  3. Náměstí (dnes Jarolímkovo) s radnicí, hostincem, záložnou, obecnou školou a poštou. Vlevo je kašna. Poslední zima před první světovou válkou v roce 1914.
  4. Zaměstnanci pošty se svými rodinami a malenovickými dětmi. Fotografování bylo v té době (rok 1914) velkou atrakcí.
  5. Takto vypadala pošta těsně před vypuknutím první světové války v roce 1914.
  6. Pošta po první světové válce a vzniku Československa. Z důvodu nedostatku koní a také z úsporných důvodů zajišťoval převoz zásilek na nádraží povoz tažený krávou. Před vozem stojí listonoška Kladníčková. Snímek je z roku 1922.
  7. Kostel sv. Mikuláše, 1917.
  8. Fara a petrolejová lampa (vpravo), která prý svítila tak dvakrát do roka, 1913.
  9. Oslava vzniku Československé republiky 29. října 1918 doprovázená výstřely z pušky do sudu, které zněly jako rány z děla. Na počest prvního československého prezidenta T. G. Masaryka byla na náměstí 27. dubna 1919 slavnostně zasazena Masarykova lípa svobody.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.