Hrad Malenovice

Jedna z nejvýznamnějších středověkých památek Zlínského kraje leží jen pár kilometrů od centra moderního, funkcionalistického Zlína a dokazuje, že zdejší historie je zajímavá a dlouhá.

Veřejnosti je přístupná část hradu včetně hradní věže a hradní hájenky. Při komentovaných prohlídkách, které začínají vždy v celou hodinu, si lze pohlédnout například malovaný sál s pozdně gotickou klenbou a dochovanými nápisy z 1. poloviny 16. století nebo domácí kapli sv. Antonína Paduánského s malbami z poloviny 18. století, zbrojnici a další.

Velkým lákadlem  především pro rodiny s dětmi je zoologická expozice Zvířata na Zemi a člověk, umístěná ve třech hradních sálech. Před samotným hradem stojí barokní hájenka, v níž se nachází – expozice  DŘEVO  PROUTÍ  SLÁMA. Během prázdnin jsou k dspozici dětské prohlídky, pro školy či příměstské tábory je možné zde objednat i lektorské programy.  

Hrad má upravené předhradí a prošel v posledních letech díky dotacím Zlínského kraje velkými opravami včetně opravy fasády a zajištění statiky objektu. Nabízí návštěvníkům parkoviště automobilů přímo v předhradí u hájenky, snadnou dostupnost z MHD, vlaku či autobusu. WC je umístěno přímo v hradu. Prohlídka hradu není bohužel vhodná pro osoby na vozíku či pro kočárky.

Otvírací doba se v průběhu návštěvní sezóny mění, v některé soboty zde probíhají svatební obřady a hrad může být uzavřen. Ověřte si proto prosím dostupnost!

Více o sezónních výstavách, doprovodných akcích a expozicích v prostorách hradu najdete ZDE. Určitě si nedejte ujít prázdninové noční prohlídky nebo Stará řemesla na hradě Malenovice.

  • tip pro návštěvníky: ze Zlína se dostanete na hrad krásnou procházkou třeba ze Zlínských pasek (linka MHD bus 32, zastávka Maják - točna nebo Ke Křibům, pak po zelené značce, která navazuje na Cyrilometodějskou stezku). Volným tempem cca 45 - 60 minut, zpevněný povrch.

INTERIÉR HRADU

Malenovický hrad sice neohromí luxusními interiéry zámeckého typu, ale jsou zde pozoruhodně zachovány různé stavební slohy od gotického přes renesanční až po baroko. Malovaný sál je bezpochyby nejkrásnější částí interiéru, ale nenechte se zmást jeho současnou výzdobou - původní klenba je totiž pozdně gotická a najdete tady dochované nápisy z 1. poloviny 16. století.

Zvláštní atmosféru má domácí kaple sv. Antonína z Padovy s malbami z poloviny 18. století.  Na svou obnovu čekala dlouhá desetiletí v havarijním stavu a dočkala se v srpnu roku 2012. Její otevření pro veřejnost bylo jedním z mnoha velkých zásahů v sérií rozsáhlých prací a oprav, kterými v posledních letech prošel hrad i jeho okolí. Nezapomeňte tedy při toulkách hradem pozdravit tohoto patrona manželství, žen, dětí, starých a chudých (ale také patrona za nalezení ztracených věcí a šťastný porod :) )

Zpřístupněna je rovněž hradní věž, která nabízí krásný rozhled po Malenovicích, zajímavý pohled na konstrukci hradu i speciální sledování zdejších ptačích nájemníků. V těsné blízkosti hradu (na jeho západní straně nad cestou) stojí barokní socha ochránce stád, sv. Vendelína. Připomíná dobu, kdy bylo pastevectví  hlavním zdrojem obživy v kraji. Další sochou přímo v předhradí je socha posledního šlechtického majitele hradu, hraběte Jaroslava Šternberka od MgA. Matěje Bednaříka.

Dominantou vnitřního nádvoří (spíše nádvoříčka) hradu je krytá studna chráněná mříží. Byla zde už ve 14. století a sahala do hloubky neuvěřitelných 32 metrů! Panelová výstava v hradní zbrojnici o stavební historii hradu od Radima Vrly z Národního památkového ústavu v Kroměříži odhaluje detaily a nabízí pohledy na domnělé podoby hradu v jednotlivých obdobích.

Návštěvníci často ani netuší, že Malenovice jsou kromě Buchlova jediným hradem Zlínského kraje, který je takto kompletně zachován a neprošel nějakou zásadní stavební proměnou. Na nádvoří jsou toho důkazem náznaky původních gotických oken.

HISTORIE HRADU

Hrad Malenovice byl založen v 2. polovině 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. Stavba vznikla nejspíše po roce 1360 a nahradila předchozí tvrz, o jejímž umístění nevíme nic určitého.

VÍCE O HISTORII ZDE

  • tip pro vás: pěšinou vedoucí od sochy hraběte Šternberka k soše sv. Vendelína a dále, lze hrad celý obejít. Trasa je středně obtížná a pozor, za mokra a sněhu kluzká.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.