HOSPODAŘENÍ NA PLOŠTINĚ

Vzdělávací program pro MŠ a ZŠ

HOSPODAŘENÍ NA PLOŠTINĚ
Vzdělávací program v NKP Ploština

Obsah a cíl: Cílem programu  je přiblížit kulturní dědictví, které se pomalu vytrácí z podvědomí lidí. Dnešní děti často vůbec netuší, jak s mnohými původními materiály naložit, kde se bere mouka, či jednotlivé potraviny. Tento proces zapomínání dovedností bychom chtěli díky programu, zaměřeném na život a hospodaření na Valašsku,  alespoň zpomalit. To, co dříve bylo zcela běžné, je nyní vzácné či zapomenuté.

Zaměření

  • Žáci se dozví  se, jak se žilo na Valašsku. Kolik místností bylo v chalupě. Co je to šindel, kabřinec. Kde spávala a s čím si hrávala děcka. Čemu se věnovali dospělí a co bylo hlavní obživou obyvatel.
  • Zjistí postup přípravy a pečení chleba
  • Podle sezóny si sami něco z valašského jídelníčku připravíme, ať ví, co se běžně na Valašsku jedlo
  • Seznámí se s činnostmi od jara do zimy, kdy měl rolník na Valašsku plné ruce práce. Pěstoval na poli, v sadu i v zahradě, aby své rodině zajistil obživu.
  • Seznámit s ročním pracovním koloběhem valašského rolníka a s plodinami pěstovanými na Valašsku.

Pozn. Program není vázán na prohlídku expozice. V případě větší skupiny je ale možné žáky rozdělit, aby paralelně probíhal pro jednu skupinu program a druhá skupina absolvovala prohlídku expozice. Následně se tyto aktivity vymění. 

Místo: NKP Ploština
Cílová skupina: MŠ, ZŠ
Délka programu: 60 - 90 minut
Cena programu: 35 Kč

Objednávky, informace:
e-mail: Radka.Brtisova@muzeum-zlin.cz
telefon: 571 160 005

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.