Historie orientačního běhu pro mládež

HISTORIE ORIENTAČNÍHO BĚHU PRO MLÁDEŽ VE ZLÍNSKÉM KRAJI

Od poloviny 60. let proběhlo několik stovek akcí pro orientační žactvo a veřejnost v nynějším městě Zlín a v jeho okolí. Původní myšlenka přivést k orientačnímu běhu co nejvíce dětí, ať už žáků škol nebo široké veřejnosti, byla vždy dobře realizovaná. Bývalí i současní závodníci ze Zlína a okolí také začínali v těchto soutěžích. Jména jako Michal Smola (medailista světových soutěží v OB), Jiří Hradil, dříve Josef a Dagmar Podmolíkovi, Eva Pekárková (všichni členové SKOB Zlín), Josef a Jaroslav Hubáčkovi – reprezentanti Slovan Luhačovice a další kvalitní závodníci a reprezentanti ze Zlína i z regionu se seznamovali s orientačním během právě na těchto orientačních soutěžích pro mládež. Organizace závodů byla především zásluha bývalých i současných členů dnešního klubu orientačního běhu SKOB Zlín, za aktivní spoluúčasti školních orgánů, orgánů tělovýchovy města i kraje.

V roce 1965 proběhl první ročník Poháru gottwaldovských škol. Byl to jednorázový závod, jehož pořadatelem bylo Gymnázium Gottwaldov ve spolupráci se Stanicí mladých turistů  Gottwaldov a oddílem OB Gottwaldov. Zúčastnilo se 31 chlapců, 21 děvčat z 11 gottwaldovských škol. Vítězem Poháru se stalo družstvo tehdejší 3. ZDŠ Slovenská.

 V roce 1966  vznikla Okresní liga mládeže v OB. Byla to pravidelná vícekolová soutěž pro mládež. Pořadatel byl ODPM Gottwaldov + Svaz OB OV ČSTV + TJ Gottwaldov, Luhačovice. Soutěž obsahovala 3 závody a účastnilo se jí 12 žákovských družstev z celého okresu Gottwaldov. V dalších ročnících bylo již organizováno 5 až 7 závodů v školním roce. Průměrná účast byla 15 družstev. Nejvyšší účast byla ve školním roce 1973 - 1974. Bylo to  1413 startujících z 21 škol. Poslední ročník této pravidelné soutěže pro mládež proběhl v roce 1990.

V současnosti existuje Olympiáda zlínských škol v orientačním běhu. Tato dnes již tradiční soutěž pro školní žactvo navazuje na dřívější aktivity zlínských orientačních běhů. Dnešní SKOB Zlín organizuje Olympiádu zlínských škol dlouhodobě ve spolupráci s odborem kultury a tělovýchovy zlínského Magistrátu. První ročník se uskutečnil v letech 2003 - 2004. Jednotlivé ročníky „kopírují“ školní rok. Dvě kola jsou podzimní (září, říjen) a další dvě kola jsou jarní (duben, květen). Na to navazují krajská kola + celostátní finále. Základní soutěže jsou orientačně nenáročné, vhodné pro školní mládež, a probíhají v okolí zlínských škol (respektive přilehlém lesnatém terénu). Krajská a celostátní kola jsou náročnější, to už je dnešní běžný orientační běh.

Orientačních závodů se účastní: Kategorie I – 3. + 4. třída, chlapci + děvčata společně, dvojice (i trojice). Délka tratě do 0,5 km, velmi jednoduché závody. Kategorie II – 5. třída, chlapci, kategorie III – 6. třída, chlapci. Kategorie IV – 5. třída, dívky, kategorie V – 6 třída, dívky. V těchto kategoriích startují již jednotlivci, tratě jsou náročnější a delší – maximálně do 2 km. Také na každé Olympiádě je připravena i kategorie „Open“ - pro pedagogický doprovod a další zájemce. V prostoru závodu jsou členové SKOB Zlín, kteří v případě potřeby začátečníkům i poradí. Ředitelem závodů byl od jejich počátků Ing. Alois Láznička, bývalý reprezentant, dlouholetý kvalitní závodník a trenér mládeže. V roce 2017 se jejich vedení ujal Rudolf Slováček.

Závody jsou organizovány vždy ve čtvrtek odpoledne. Start  je v 15 hodin a běží se  intervalově. Startovní listina je k dispozici na místě. Ukončení a vyhlášení vítězů s drobnými cenami je cca v 18 hodin. Bližší informace + přihláška jsou vždy včas k dispozici na stránkách SKOB – www.skob-zlin.cz – sekce „Novinky“, resp. „Pořádáme“. Tam lze nalézt i výsledky.

Aktivními spolupořadateli jsou jednotlivé základní školy. Výběr prostorů pro jednotlivá kola je dán především vhodným terénem, který tvoří běžná zástavba či zalesněné přilehlé prostory, které jsou vhodně „zmapovány“. Byly to například ZŠ Slovenská, školy na Jižních svazích, Bartošova čtvrt (koupaliště Zelené, Zdravotní škola), ZŠ v Malenovicích (obě, včetně prostoru malenovického hradu) a další. Tato spolupráce funguje bez problémů.

V posledních létech jsou minimálně dvě kola zařazena i do celostátní akce „Orientace v přírodě“. Je to celostátní akce Českého svazu orientačních sportů Praha prostřednictvím Komise rozvoje, která částečně hradí i náklady na tvorbu potřebných map a vydává i potřebné metodické materiály. 

Zpracoval  Mgr. Dušan Hrdý, kurátor sbírky orientačního běhu

Fotogalerie:

  1. OZŠ 2009 – 2010 Kontrola u pískoviště
  2. OZŠ 2011 – 2012 Na startu
  3. OZŠ 2011 – 2012 makám, makám

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.