expozice "HOSTINEC NAŠICH PRADĚDEČKŮ"

V přízemí jižního křídla vznikla v roce 2019 expozice Hostinec našich pradědečků, která vystavenými exponáty a důrazem na detail připomíná půvab hostinců především 19. století.

Nálevny a hostince byly vždy centry společenského života. Od roku 1867, kdy byly vydány zákony o spolkovém a spolčovacím právu, se hospody staly „útočišti“ nově vznikajících spolků. Jejich členové se zde setkávali především při výborových schůzích nebo valných hromadách. Prosperita každého hostince samozřejmě souvisela se spokojeností jeho hostů a ta závisela nejenom na kvalitě pití a jídla, ale i zábavy. Pro hosty byly proto připraveny karetní stolky, kulečníkové stoly, šachy nebo kuželna. Populární byly letní venkovní zahrady, kde se tancovalo za doprovodu „živé kapely“. Hostince se často nacházely také v blízkosti výletních míst.

Tato expozice má navodit atmosféru, která panovala v hospodách ve 20. a 30. letech 20. století. Vystavené předměty pocházejí ze sbírkového fondu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a u některých z nich známe i místo jejich původního užívání. Výčepní pult je například z hostince v Provodově-Maleniskách a pokladna s kávovarem sloužily ve zlínském Monaku, které se nacházelo v blízkosti vlakového nádraží.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.