Etnografická

Sbírka pokrývá území jihovýchodní Moravy, konkrétně oblasti: Podřevnicko, východní Haná, luhačovické Zálesí a jižní Valašsko.

 

Sbírka

 Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Území

Sbírka pokrývá území jihovýchodní Moravy, konkrétně oblasti: Podřevnicko, východní Haná, luhačovické Zálesí a jižní Valašsko.

Menší skupina předmětů je z jižní Moravy, jižního Valašska a jižní Hané, ojediněle se vyskytují sbírkové předměty z oblasti Balkánu (sbírka Marie Calmy Veselé z pobytu v Srbsku).

Období

Sbírkové předměty pocházejí převážně z období zahrnující polovinu 18. až 2. polovinu 20. století. Jednotlivosti pocházejí z poloviny 16. a z 1. poloviny 17. století. Základ sbírky tvoří fondy bývalého Krajinského muzea ve Vizovicích, fondy Musejní společnosti Luhačovice, fondy bývalého muzea v Napajedlích, fondy z Pamětní síně v Tlumačově a soubor předmětů ÚLUVu v Uherském Hradišti. Rozsáhlý soubor předmětů byl získán v 60. letech 20. století v rámci výzkumu a dokumentace podomácké výroby dřevěného nářadí na Podřevnicku, početný soubor kraslic pochází ze soutěží organizovaných muzeem v 80. letech 20. století. Větší celky byly shromážděny od lidových výrobců a tvůrců z regionu (řezbáři, pekaři, krasličáři, řemeslníci) v 60. – 80. letech 20. století.

Nejstarší textilní předměty pocházejí z poloviny 18. století, většina je z přelomu 19. a 20. století. Sběry z posledních let se zabývají i obdobím 50. a 60. let 20. století a městským textilem.

Předměty

Etnografická sbírka obsahuje tyto specifické fondy: vybavení hospodářské usedlosti (zemědělské nářadí, vybavení usedlosti ze dřeva, kovu, slámy, kůže), vybavení domácnosti, vybavení a dokumentaci řemeslnických dílen, nábytek, keramika, sklo, podomácku vyráběné hračky, hudební nástroje, dřevořezba, obrázky na skle, devocionálie, kramářské tisky, náboženské tisky, kraslice, etnografické fotografie a kresby. Samostatně je v rámci etnografické sbírky vyčleněn fond Františka Bartoše.

Základ sbírky textilu tvoří sběry Musejní společnosti Luhačovice z období první světové války, jde o nejvzácnější a nejstarší kusy především lidového obřadního a krojového textilu z oblasti luhačovického Zálesí i celé jihovýchodní Moravy. V posledních desetiletích se sbírka rozrůstá o soubor dokladů historie luhačovického lázeňství, zahrnující písemnosti, fotografie, pohlednice, lázeňské sklo a porcelán, lázeňský nábytek apod., včetně dokumentace tvorby architekta Dušana Jurkoviče v luhačovických lázních.

Obor

11 - Etnografická

24 - Etnografická 2 Sbírka lidový textil

Počet předmětů

20401 

15672

Etnografická sbírka na webu CENTRÁLNÍ EVIDENCE SBÍREK

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.