Entomologická

Nejstarší exempláře brouků jsou datovány z konce 19. a počátku 20. století.

 

Sbírka

 Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Území

Většina exemplářů pochází z regionu jihovýchodní Moravy. V řádu motýlů (Lepidoptera) jsou rovněž zastoupeny četné doklady ze Slovenska, vyskytují se zde i exempláře z Čech. Také v řádu brouků (Coleoptera) převažuje materiál z jihovýchodní Moravy, ale sbírka obsahuje také četné ukázky z fauny Čech, Slovenska i Zakarpatské Ukrajiny. V entomologických kolekcích ovšem nalezneme i exempláře z nejrůznějších končin světa. Nejvíce exotů je shromážděno v historické sbírce hraběte Seilerna; bohužel většina exemplářů postrádá lokalitní štítky. Pestrou provenienci mají sběry vodních brouků - střední a jižní Evropa, Balkán, Turecko, Afrika, tropická Asie a jednotlivě se zde vyskytuje materiál i z jiných oblastí.

Období

Nejstarší exempláře brouků jsou datovány z konce 19. a počátku 20. století. Převážná část materiálu pochází z let 1930-2020. K významným přírůstkům patřily kolekce Jaroslava Stejskala (brouci sbíraní v letech 1900-1925), MUDr. Aloise Richtra (brouci sbíraní v letech 1925-1945), Huberta Fraňka (brouci sbíraní v období 1925-1945), Adolfa Černého (brouci sbíraní v období 1930-1955), RNDr. Ondřeje Gintra (kobylky a sarančata sbírané v období 1925-1975), Ladislava Krejcárka (dvoukřídlí, blanokřídlí, vážky sbíraní v letech 1955-1975), Matěje Valenty (motýli sbíraní v letech 1950-1975), Šimona Sedi (motýli sbíraní v období 1965-1980), Miloše Lošťáka (brouci sbíraní v období 1975-1990), Pavla Bezděčky (brouci a mravenci sbíraní v letech 1970-1995), Alberta Gottwalda (motýli sbíraní v období 1970–2007) a Romana Mlejnka (brouci podčeledi rákosníčků, kteří byli shromážděni v období 2005–2015). Na budování sbírky se vlastními sběry významně podíleli i odborní pracovníci muzea Ladislav Krejcárek, Vladimír Elsner a Dušan Trávníček.

Předměty

V naprosté většině jde o klasické kolekce hmyzu. Exempláře jsou preparovány "na sucho", tedy jsou napíchnuti na entomologických špendlících či nalepeni na štítcích a uspořádáni dle systému v entomologických krabicích. Nejpočetněji je zastoupen řád brouků, následují motýli, blanokřídlí, rovnokřídlí, dvoukřídlí, ploštice, vážky. Další hmyzí řády řády jsou většinou reprezentovány jen několika kusy. Ve sbírkách jsou obsaženy i vzácné druhy a nechybí ani faunisticky zajímavé nálezy (například první nálezy některých druhů na území Čech, Moravy, popřípadě celé republiky). Do entomologické sbírky jsou zařazeny i akvarely brouků, které namaloval Vladimír Javorek, a olejomalby jeskynních bezobratlých živočichů, jejichž autorem je Jan Kobylák.

Obor

7 - Entomologická

Počet předmětů

18274

Entomologická sbírka na webu CENTRÁLNÍ EVIDENCE SBÍREK

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.