Naše výstava ve Slavičíně

Část jedné z našich největších výstav posledních let byla zapůjčena do slavičínského muzea.

Krásná výstava PŘÍBĚH ŽELEZA, která byla - a bohužel po většinu času také nebyla - k vidění ve Zlíně v roce 2020/2021, píše svou novou kapitolu. Až do 21. 3. 2022 je její část prezentována v muzeu ve Slavičíně. Vernisáže výstavy se v listopadu zúčastnily i zástupkyně muzea a autorky výstavy archeoložka Jana Langová, geoložka Andrea Dovicová, lektorka Adéla Šimová a Petra Halbsgut z archeologického oddělení.

TISKOVÁ ZPRÁVA MUZEA SLAVIČÍN

Od listopadu ve slavičínském muzeu běží unikátní výstava o dolování železných rud v tomto regionu. Stopy využití zdejších železných rud (vyskytuje se zde limonit a pelosiderit) sahají už do 9. století. „Tehdy v souvislosti s posvátným charakterem hory Klášťov tehdejší lidé přinášeli železné předměty na vrchol této hory, a to v počtech tisíců kusů. Mnoho z nich bylo vyrobeno zřejmě z místních rud,“ upozornil starosta města Tomáš Chmela, který dříve působil jako archeolog a na organizaci výstavy se podílel.

Na Slavičínsku se rudy dolovaly například ve Slavičíně v Lochovci nebo nad ulicí U Mlýna, a to jak povrchově, tak i v 19. století hlubinnou těžbou. „Podzemní šachta je doložena také v nedalekém Rudimově,“ dodal dále Chmela. A kde se ruda dále zpracovávala? Slované raného středověku ji tavili zřejmě přímo v blízkém okolí Slavičína. V 19. století pak rudu odváželi do nedalekých Bojkovic, kde hrabě Larisch - Mönich zřídil tzv. Jindřiščinu huť. Ta tavila a zpracovávala železo až do 60. let 19. století. „Musím také zdůraznit, že po mnoha desítkách let slavičínské muzeum vystavilo unikátní zdobená kamna z místní bojkovické litiny, která byla opět sestavena právě u příležitosti této výstavy,“ podotkla vedoucí městského infocentra Marie Studeníková.

Na výstavě také naleznete například meteoritické železo, originály nálezů z Klášťova a mnohé jiné. K výstavě jsou připraveny i pracovní listy pro školy. Exponáty z větší části pochází z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které výstavu v rekordním čase připravilo. Část předmětů zapůjčilo i muzeum v Bojkovicích. Jedná se o „výstavu roku“, unikátní počin, který muzeum zatraktivňuje v době, kdy je většina ostatních památkových a muzejních cílů ve Zlínském uzavřena.

Městské muzeum Slavičín je otevřeno v zimním období každou středu od 13 do 16 hodin a v neděli od 14 do 17 hodin a je přístupné v souladu s protiepidemickými opatřeními i během nouzového stavu.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.