Interaktivní mapa Ploština

Zlínské muzeum představilo interaktivní mapu z připravované expozice na Ploštině

13.12.2020

V letošním roce byly zahájeny kroky k revitalizaci a rekonstrukci Národního kulturního památníku na Ploštině, jenž spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Bývalý amfiteátr už v rámci demolice zmizel a  „nová Ploština“ se pomalu rodí pod rukama stavbařů i muzejníků.

V pátek 27. listopadu 2020 byl například poprvé představen jeden z významných prvků budoucí expozice – interaktivní mapa „Dějiny v kostce na mapě“. S ohledem na stávající platná omezení v souvislosti s nemocí Covid-19 se slavnostní okamžik nemohl uskutečnit v rámci plánovaného společného setkání, a tak bylo třeba přistoupit k online řešení.

„V rámci prezentace si mohli účastníci videokonference udělat obrázek o celém projektu,“ uvedl Mgr. Pavel Hrubec, ředitel zlínského muzea. „První část nabízí informace o dějinných souvislostech, aby i mladší návštěvníci uměli zařadit tragické události z Ploštiny do příslušného historického období. Druhá část se už soustřeďuje přímo na léta 1944-1945 v okolí Ploštiny.“

Mgr. Ondřej Machálek, kurátor etnografie z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, připravil právě tuto faktografickou část: „Cílem bylo na časovou osu položit nejdůležitější momenty partyzánského odboje a aktivit nacistického represivního aparátu v našem regionu. Spolu s našimi partnery ze Slovenska jsme ale chtěli, aby byl obraz o nacistické perzekuci co nejkomplexnější, protože obdobně tragické události se odehrály také na druhé straně hranice.“

Samotná interaktivní mapa je umístěna v objektu Envicentra pro krajinu v obci Vysoké Pole. Jeho zpřístupnění veřejnosti se díky technice a online přenosu mohli ve stejném okamžiku zúčastnit nejen zástupci okolních obcí, ale také pracovníci muzea ve Zlíně i pracovníci Trenčianského múzea ve slovenském Trenčíně.

Obě zmíněná muzea jsou partnery projektu interaktivní expozice Česko – Slovenska a připravovala jej s cílem vytvořit efektivní pomůcku, která by pomohla návštěvníkům budoucí expozice začlenit téma událostí Ploštiny do kontextu světových i místních souvislostí. Výsledkem jejich práce a práce firmy VRCOT, s. r. o.,  která převedla odborné podklady do podoby výsledného softwaru, je velká dotyková obrazovka na masívním stole, která umožňuje zapojení i více lidí současně. Interaktivní mapa tak představuje první krok k zamýšlené expozici, kterou bude návštěvník sám ovládat a řídit.

Projekt byl realizován z Fondu malých projektů operačního programu Interreg V-A pro Českou a Slovenskou republiku.

V současnosti lze virtuální mapu shlédnout pomocí odkazu http://pamatnikplostina.cz/. Po uvolnění stávajících omezujících opatření zapříčiněných nemocí Covid-19 bude možné mapu vidět přímo v Envicentru pro krajinu ve Vysokém Poli, objektu č. p. 132, a to po dohodě s jeho vedoucí Bc. Radkou Brtišovou. Po dokončení rekonstrukce bude umístěna na Ploštině, v novostavbě návštěvnického zázemí s depozitárně-expoziční funkcí. Otevření nové expozice na Ploštině po rekonstrukci je podle projektu plánováno na rok 2022.

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.