CLAY-EVA volá Londýn!

CLAY-EVA volá Londýn. 80. výročí seskoku paradesantní skupiny

Ondřej Machálek

V noci z 12. na 13. dubna 2024 uplyne rovných 80 let od úspěšného seskoku tříčlenné paradesantní skupiny Clay s volacím znakem Eva. Seskok se uskutečnil poblíž obce Hostišová (okres Zlín), odkud se velitel Antonín Bartoš, šifrant Jiří Štokman a radiotelegrafista Čestmír Šikola vydali na dlouhý náročný několikadenní noční pochod, který směřoval z Hostišové na záchytné adresy k spolehlivým vlastencům.

Clay našla prvního obětavého podporovatele v zámečníkovi Oldřichu Procházkovi z Bystřice pod Hostýnem. Odtud následně rozvinula svou rozsáhlou zpravodajskou a organizační činnosti. Desant Clay se zařadil mezi nejúspěšnější výsadky působící během 2. světové války v týlu nepřítele. O prvních okamžicích po výsadku na domácí půdě pojednává předkládaný článek.

Celý si jej můžete přečíst ZDE...

Foto:

 

1. Poslední fotografie paraskupiny Clay-Eva před odletem z Anglie. Zprava: velitel Antonín Bartoš, šifrant Jiří Štokman a radista Čestmír Šikola. Londýn, červen 1943.

2. a,b V roce 2005 byl v místě seskoku paraskupiny Clay-Eva postaven pomník. Nákladem obce Hostišová jej navrhl a postavil místní kameník Jiří Karlík. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně, foto: O. Machálek, 2021, D 26562.

3. Dům manželů Kučerových v Bystřici pod Hostýnem, odkud dne 30. dubna 1944 Clay navázala první radiové spojení s Londýnem. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně, N 12748.

4. Zpravodajská síť organizace Clay-Eva na východní Moravě v roce 1944. Zjednodušené schéma. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně, D 4262.

5. Mapa pro shoz zbraní z Anglie, předaná paraskupině Clay-Eva ilegální organizací Naše pravda, říjen 1944. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně, N 16872.

I když to nebylo hlavním úkolem skupiny, snažili na žádost představitelů domácího odboje zajistit dodávky zbraní a materiálu, které měly připravit podmínky pro ozbrojené vystoupení v závěru války. Shoz zbraní se však bohužel nikdy neuskutečnil.

6. V roce 1946 vyšla poprvé kniha Clay-Eva volá Londýn, kterou podle vzpomínek Antonína Bartoše napsal novinář Radimír Kunc. Poslední rozšířené vydání vyšlo v roce 2021 péčí nakladatelství P3K a potomků paraskupiny. Náhled obálky.

7. Setkání všech tří přímých potomků parašutistů skupiny Clay (zleva: Čestmír Šikola ml., Michael Štokman a Antonín Bartoš ml.) a paní Bohumila Kouřilová-Zicháčková, dcera spolupracovníků z řad domácího odboje. Hostišová, 2009.

8. Na počest paraskupiny a jejích spolupracovníků se již od roku 2003 koná noční vzpomínkový pochod z Hostišové do Bystřice pod Hostýnem v délce cca 36 km. Plakát pochodu.

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.