Česká národopisná společnost ve Zlíně

Ve dnech 11. a 12. června 2024 se v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně uskutečnilo pracovní zasedání Komise pro lidové obyčeje České národopisné společnosti a Subkomise pro lidové obyčeje Mezinárodní komise pro studium lidové kultury v Karpatech na téma Proměny obyčejové tradice a její současné vnímání. Hlavním zaměřením zasedání etnografů zastupující muzejní instituce, vědecká pracoviště i univerzity byla problematika především kontinuální obyčejové tradice, ale i zohlednění jevů, které prochází proměnou či obnovou. Setkání celkem 23 odborníků pořádalo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a hostitelské role se ujalo již zmíněné Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Dnešní doba je dynamická a snad více než v minulosti otevřená změnám a novým vlivům, které zasahují do všech sfér našich životů, společenský život na venkově a tradice zde udržované nevyjímaje. Mnozí hledají své kořeny a vlastní identitu. Snaží se obnovit již dávno zaniklé tradice nebo přinést do lokální komunity zvyky z jiných částí světa, modifikovat je nebo vymyslet zcela nové téma, které bude pro místní společenství přínosné a dle jejich slov „zakládají tradice nové“. Jevy označované jako tradiční jsou dnes různou formou prezentovány ve společnosti, médiích i samotnými nositeli. Jako aktuální se ukazuje problematika předávání obyčejové tradice a vnímání těchto změn okolím a zásahy do tradičních procesů.

Na setkání zazněly příspěvky týkající se výročních obyčejů, jako jsou například masopustní, předvelikonoční a velikonoční obchůzky, ale i májové, svatodušní a svatojánské zvyky. Stranou pozornosti nezůstaly ani rodinné obyčeje, například svatby. Některé příspěvky se dotkly podoby nových městských obyčejů, přenosu vybraných prvků z venkovského do městského prostředí a jevů globalizace, komercionalizace a unifikace, která se v těchto festivitách projevují ve větší míře. K tomu patří i některé tradice spojené s vinařstvím nebo pitím vína obecně, které se v poslední době rozvíjejí i mimo tradiční vinařské regiony, například svátek sv. Martina. Změny zasahují také do dalších oblastí tradiční lidové kultury, jako je například lidová hudba a píseň. Prakticky orientovaný příspěvek seznámil účastníky s hledáním netradičních a poutavých přístupů v předávání písňového repertoáru mladší generaci.

Pracovní zasedání ve Zlíně zahájilo dvouletou výzkumnou práci členů subkomise, která vyvrcholí výroční konferencí ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti v roce 2025 a vydáním kolektivní monografie s příspěvky na toto téma.

 

Mgr. Ondřej Machálek

etnograf MJVM ve Zlíně

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.