Byliny pro ženy

JAKÉ BYLO SOBOTNÍ ODPOLEDNE S BYLINAMI PRO ŽENY?

Po delší době jsme se v sobotu 4. 6. 2022 opět setkali na bylinkové dílně, která byla tentokrát věnována tématu bylin určených pro ženy.
Rostlin, které nám mohou pomoci s ženskými obtížemi a přinést nám více radosti a zdraví do života, je opravdu celá řada. My jsme si představili některé z nich – řebříček, kontryhel, anděliku, pelyněk černobýl, měsíček, meduňku, mochnu husí, rozmarýnu, kokošku pastuší tobolku, přesličku, maliník, chmel, třezalku, hluchavku, kopřivu, srdečník, růži, jetel luční, šalvěj, jeřáb a drmek.

Ochutnali jsme andělikový likér, který posiluje ženské srdce a pánev, ukázali jsme si spojení bylin a medu. Lahodný byl růžový med (zmírňuje premenstruační obtíže, podporuje plodnost) i med s citrusy (skvělý zdroj flavonoidů). Nechali jsme se inspirovat americkou bylinářkou Susun S. Weed, dotkli jsme se tématu bylinné napářky. Skvělé byly i čaje, které nám laskavě věnovala společnost Sonnentor. Ochutnali jsme bylinné směsi určené právě ženám – Čas proměny, Pro klid ženy a Štěstí je být ženou.

Jako vždy jsme se nejen seznamovali s bylinami, vnímali jejich vůně, ochutnávali, ale také společně vyráběli bylinné přípravky. Tentokrát to byl bylinný ocet a masážní balzám. Vše se neslo především na růžové vlně. Růže byly zrovna v plném květu a jejich vůni a jemnosti šlo jen těžko odolat.

Bylinné octy nejsou jen zajímavým zpestřením do naší kuchyně, ale obsahují množství minerálů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Můžeme je použít nejen do salátů a k dochucování jídel, ale připravíme z nich i lahodný nápoj (my jsme ochutnali růžový ocet s medem) nebo je využijeme jako léčebný prostředek (užíváme jednu polévkovou lžíci v šálku vody mezi jídly).

My ženy věnujeme většinou mnoho pozornosti a úsilí péči o druhé. Abychom nezapomněly i na sebe, připravily jsme si příjemný masážní balzám s meduňkou a růží. Díky němu můžeme věnovat péči také samy sobě. Balzám lze použít k uklidňující masáži. Příjemně uvolní a prohřeje pánev, ale pomůže i s opary. Můžeme ho použít k masážím a k péči o pokožku celého těla.

Děkujeme všem milým účastnicím za příjemně strávené sobotní odpoledne, podnětné názory a zkušenosti. Těšíme se na další setkání 8. 10. 2022. Tentokrát bude tématem spojení bylin a textilu.

Další recepty a návody z předchozích dílen najdete na blogu Byliny v muzeu

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.