BYLINY A TEXTIL

Tvořili jsme s bylinami a textilem | 8. 10. 2022

Letošní podzimní dílna Bylin v muzeu byla plná tvůrčího potenciálu. Ke spolupráci jsme si tentokrát přizvali paní Evu Hánělovou a spojili téma bylin a textilu.

foto 1

Paní Hánělová se s námi podělila o cenné zkušenosti při výrobě voskovaných ubrousků, které se skvěle hodí k uchovávání potravin a jsou zajímavou alternativou k igelitovým sáčkům či alobalu.foto 2

Mezi roztápěním a rozžehlováním vosku jsme zdobili razítky či obtisky přírodnin plátěné pytlíčky a polštářky. Vznikaly opravdu nádherné a nápadité vzory i barevné kombinace.foto 3

Pytlíčky jsme plnili bylinami pro dobré spaní, uklidnění, pro úlevu při rýmě či navození příjemné atmosféry a pohody. Nechyběla levandule, meduňka, máta, heřmánek, tymián, majoránka, rozmarýn či řebříček.
Do polštářků zase přišla pšenice, pohankové nebo špaldové slupky. Bylin jsme přidávali jen hrstku pro provonění, protože polštářky jsou určené především k nahřívání. Mohou nám pomoci při úlevě od bolesti, při poruchách prokrvení, při nachlazení, pro příjemné uvolnění před masáží apod.foto 4

V průběhu dekorování, plnění, žehlení a šití se naše milé návštěvnice mohly osvěžit vodou s mátou a rakytníkem či bylinkovými čaji. Podzimní sobotní odpoledne se nám podařilo provonět voskem, bylinami i radostí z tvoření.
Nakonec jsme si ještě připravili tvarohovou pomazánku s jedlými planými rostlinami, abychom získali inspiraci na zdravou svačinku, kterou můžeme zabalit do našich nových vlastnoručně vyrobených voskovaných ubrousků. Do pomazánky jsme přidali ptačinec žabinec, bršlici, řebříček, popenec a jitrocel. Namazané chleby jsme pak zdobili jedlými květy měsíčku, jetele, hluchavky, slézu a semeny kopřivy.

foto 5

Děkujeme všem našim milým návštěvnicím za návštěvu, příjemně strávený čas i inspiraci pro naši další práci.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.