BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ

BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ

10. 11. 2023 – 17. 3. 2024

Výstava ze sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně představuje zimní období, jak je prožívali naši předkové na moravském venkově. Na zimu bylo nutno důkladně se připravit. Po dlouhé zimní měsíce museli lidé vystačit s nastřádanými prostředky k zabezpečení jídla, tepla a světla. Scházeli se ke společné práci, aby ušetřili na otopu a na svícení. Vánoce představovaly pro naše předky stejně důležité a slavnostní chvíle, jako dnes pro nás. Přicházely v období hospodářského klidu, kdy těžkou letní práci na poli, v hospodářství i v lese vystřídala zima s krátkými dny a dlouhými večery, naplněnými přástkami, draním peří a s nimi spojenými besedami s veselým i strašidelným vyprávěním. 

Zvykoslovná témata jsou na výstavě kombinována s pracovní tematikou. Jednotlivá stanoviště představují činnosti, jimiž se lidé v minulosti zabývali v zimním období. Nechybí ani ukázky sportovního vybavení venkovských dětí z počátku a poloviny 20. století. Některé činnosti si může návštěvník vyzkoušet přímo v expozici, jiné při příležitosti tematických dílen a programů. Ve vitrínách ve vstupní části jsou prezentovány vzácné dřevěné betlémy z 19. století, pocházející z Luhačovic a z Loučky a další drobné zvykoslovné artefakty, jako např. dárky pro děti z mikulášských trhů, různé způsoby svícení před nástupem petrolejových lamp a elektřiny, či zimní doplňky tradičního oděvu. V instalacích interiérů venkovské chalupy z poloviny 19. století a domácnosti z počátku 20. století mohou návštěvníci vidět ukázky sváteční výzdoby interiéru v období Vánoc. Masky svatého Mikuláše a jihovalašského čerta doplňuje maska Lucie a bílý kůň, který táhne velké dřevěné sáně. Sáně pochází z Tečovic u Zlína a byly používány ještě počátkem 20. století. Výstava bude průběžně oživována doprovodnými programy pro školy a pro veřejnost.

doprovodné programy:

7. 12.   Jak se pečou páni

14. 12. Přástky v muzeu

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.