Botanická

Největší část sbírky tvoří herbářové doklady cévnatých rostlin 

Sbírka

 Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Území

Přes 90 % herbářových položek pochází z České republiky, a to zejména z oblasti jihovýchodní Moravy, menší část z jiných částí Moravy a Čech. Zbývajících 10 % tvoří převážně doklady ze Slovenska, v menším podílu z dalších evropských zemí (např. Maďarska, Rakouska, Německa, Itálie, Chorvatska, Ukrajiny, Rumunska, Bulharska a Nizozemska) a jedna herbářová položka z Brazílie.

Časové období
a historie sbírky

Základem botanické podsbírky byly sbírky bývalého Studijního ústavu firmy Baťa ve Zlíně, herbář kroměřížského semináře a některé soukromé herbáře. Jedná se o položky do roku 1944 a jde převážně o sběry J. Jedličky, L. Křístka, G. Říčana a položeky z herbáře F. Gogely, které byly původně uloženy v Kroměříži.

Nejstarší datovaná herbářová položka ve sbírkách pochází z roku 1846. Nachází se v jednom ze dvou samostatně uložených starých herbářů, jejichž původ není s určitostí znám. Z 19. století se v herbáři  zlínského muzea nachází celkem 3 992 dokladů.
Po vzniku Krajského muzea v Gottwaldově v roce 1953 byla sbírka systematicky vytvářena a rozšiřována hlavně sběratelskou činností muzejních pracovníků. Stěžejní byla především dlouholetá práce Marie Elsnerové.

V menší míře byly sbírky rozšiřovány nákupem od soukromých sběratelů. Z nich k nejvýznamnějším patřili J. Tomášek a A. Richter. V současnosti jsou to I. Jindra a P. Batoušek.

Předměty

Sbírku tvoří především herbářové doklady cévnatých rostlin, v malé míře jsou zastoupeny také mechorosty a lišejníky.
Součástí je i drobná sbírka plodů a semen. Raritou je historická xylotéka ve formě dřevěných knih a věrné modely odrůd jablek a hrušek.

Obor

5 - Botanická

Počet předmětů

35499

Počty dokladů
(k 1. 1. 2022)

Cévnaté rostliny

Játrovky

Mechy

Lišejníky

Plody, semena

33323

360

1621

175

20

Typové doklady

Sbírka obsahuje typové doklady Petra Batouška.
Syntypus – Orchis carpatica. Holotypus – Epipactis ×breinerorum, Orchis braunii, Epipactis moravica, Epipactis ×kezlinekii, Epipactis ×hanseniorum, Epipactis ×merediorum.

Hlavní sběratelé

J. Jedlička (Tracheophyta, Bryophyta, Lichenes), Král (Tracheophyta), L. Křístek (Tracheophyta), A Richter (Tracheophyta), G. Říčan (Tracheophyta), F. Gogela (Tracheophyta), J. Tomášek (Tracheophyta, Bryophyta), M. Unarová (Tracheophyta), M. Elsnerová (Tracheophyta), P. Batoušek  (Tracheophyta), I. Jindra  (Tracheophyta)

Herbář Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Herbář je uložen v depozitáři Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně ve 14. budově baťovského areálu, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín.
V mezinárodním Indexu herbariorum je evidován pod kódem GM.

Kurátor herbáře

Petra Hanáková
tel.+420 573 032 311
Petra.Hanakova@muzeum-zlin.cz

Badatelské návštěvy

Sbírky jsou přístupné profesionálním i amatérským badatelům a studentům.
V případě badatelské návštěvy je nutná předchozí domluva s kurátorem.

Výpůjčky

 

Výpůjčky nejsou zprostředkovávány soukromým osobám, ale pouze institucím.
Požadavky na výpůjčky je třeba adresovat kurátorovi herbáře.
Obvyklá výpůjční doba je půl roku, ale je možné ji na základě žádosti prodloužit.
Vypůjčené doklady je při studiu třeba opatřit revizními lístky.

CES

Botanická podsbírka v Centrální evidenci sbírek muzejní povahy (CES) Ministerstva kultury

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.