MODRÁ

MODRÁ | Modrá barva v tradiční kultuře a v současném designu

20. 10. 2023 - 14. 4. 2024

1. NP budovy 14

kurátorka: Blanka Petráková

Těžištěm výstavy Modrá barva v tradiční kultuře je představení různorodého a vzorově pestrého lidového textilu z jihovýchodní Moravy barveného indigem, se zaměřením na techniku modrotisku a šité batiky. Výstava však zahrnuje i další artefakty lidové výtvarné kultury, u nichž tradičně dominuje modrá barva, jako je keramika, dřevořezba, stavitelství apod. Autorkou této části výstavy byla etnografka Blanka Petráková.

Úvodní část expozice, věnovaná barvířským rostlinám a historii získávání modrého barviva z přírody, připravila botanička Petra Hanáková. Ta představuje v několika kapitolách experimenty s rostlinami obsahujícími modré barvivo, zejména s borytem barvířským, rdesnem barvířským a indigem barvířským.

Část věnovanou minerálům a horninám, z nichž se v minulosti získávaly přírodní modré pigmenty a barviva, zpracovala geoložka Andrea Dovicová a doplnila ji ukázkami z mineralogické sbírky Muzea jihovýchodní Moravy.

Výstava vznikla ve spolupráci s modrotiskovými dílnami ve Strážnici a v Olešnici. Vedle sbírky Muzea jihovýchodní Moravy čerpala expozice i ze sbírek Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, Městského muzea Valašské Klobouky, Vlastivědného muzea v Olomouci, Masarykova muzea v Hodoníně, Muzea regionu Valašsko a dalších institucí, ale také ze soukromých sbírek.

Výstava je doplněna ukázkami současného designu, který pracuje s technikami modrotisku, batiky a barvení indigem. Představuje práce studentů ateliéru Design oděvu při UTB ve Zlíně pod vedením Kristýny Petříčkové, modrotiskové modely textilních designérek Jany Kubínové a Alice Klouzkové, batikované obrazy Yvety Petráskové, modely japonské návrhářky Rie Ogawy, která spolupracuje s modrotiskovou dílnou ve Strážnici, interiérové doplňky z modrotisku vytvořené ve firmě Polstrin podle návrhů česko-americké designérky Petry Gupta Valentové, kyanotypie Lucie Horuckové a další artefakty.

Realizaci výstavy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

Doprovodný program pro veřejnost:

26. 10. Modrá dílna pro děti

30. 11. Modrotiskové šaty Miroslavy Psotkové - módní přehlídka

20. 1. 2024 Modrá dílna pro děti I.

29.-30.1. 2024 Kurz barvení přírodním indigem

2. 2. a 22. 2. Modrá dílna pro děti II

7. 3. Život v modré - beseda s výtvarnicí Janou Kubínovou

4. 4. Z Pardubic přes Nex York do Udajpuru a zpět - beseda s textilní výtvarnicí Petrou Gupta Valentovou

13. 4. Modrá dílna pro děti III.

***

* Modrý program - vzdělávací program pro školy
Nabídka ke stažení zde.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.