Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

ZLÍN 700

ZLÍN 700

23. 9. 2022 - 12. 2. 2023 | 1. NP budovy 14

kurátorka: Yvona Činčová

* Výstava byla realizována s podporou Ministerstva kultury ČR

Výstava je věnována 700. výročí první písemné zmínky o Zlíně, kdy v roce 1322 královna vdova Eliška Rejčka zakoupila Zlín od Fricka z Egerberka. Výstava připomíná klíčové momenty historie města a život Zlíňanů v době od 14. do 20. století.

Úvodní část výstavy představuje nejstarší období, a to od 14. do 19. století. Návštěvníci si v ní mohou prohlédnout spoustu jedinečných předmětů, jako např. faksimile kupní smlouvy z roku 1322, zapůjčené Moravským zemským archivem Brno. Dále zde budou poprvé veřejně představeny slovanské a středověké archeologické nálezy z výzkumů při stavbě Zlatého jablka a při rekonstrukci zlínského zámku. Návštěvníci se také mohou seznámit s historií archeologického výzkumu na zlínském Hradisku. Mimořádnou pozornost si určitě zaslouží poklad zlatých a stříbrných mincí z 16. a 17. století, nalezený v roce 1962 na Januštici. Tato část výstavy informuje také o majitelích Zlína a o významných městských událostech v letech 1322–1929. Vystavené obrazy připomínají nejstarší známou podobu Zlína z let 1746 a 1846.

Další část výstavy je věnována Zlínu ve 20. století. Návštěvníci se nejdříve ocitnou na tržišti z 10.–30. let 20. století, kde si mohou prohlédnout nejenom zboží, ale i výrobní nástroje nejstarších zlínských řemeslníků pekaře, kováře, bednáře, koláře, košíkáře a obuvníka.

Na tržiště navazuje část připomínající historii firmy Baťa. Kolekci dámské, pánské a dětské obuvi z let 1905–1945 a další unikátní předměty doplňují zajímavé fotografie z výroby a z baťovských oslav prvních májů.

Poté následuje část výstavy dokumentující Zlín v období první republiky, druhé světové války a 50.–90. let 20. století prostřednictvím dobových fotografií a zajímavých předmětů. Návštěvníci výstavy se mohou např. dozvědět, kde Zlíňané nakupovali, jak trávili volný čas a jak se rozvíjelo soukromé podnikání v meziválečném období. Připomenuty jsou také návštěvy prezidentů T. G. Masaryka a E. Beneše ve Zlíně v letech 1928 a 1936. Dále je přiblížen život Zlíňanů v období Protektorátu Čechy a Morava, bombardování Zlína s jeho následky a průběh osvobozování města. Také druhá polovina 20. století s jejími klíčovými momenty (roky 1968 a 1989) je zachycena prostřednictvím unikátních fotografií. Životní styl 60.–90. let 20. století připomínají např. vystavené oděvy, obuv, kabelky, jízdní kola a elektrospotřebiče používané ve zlínských domácnostech.

Ve výstavě jsou samozřejmě zastoupeny také předměty dokumentující propojení Zlína se světem filmu a motorismu, které vzniklo již ve 30. letech 20. století a trvá dodnes. K vidění jsou např. suvenýry z filmových festivalů a předměty připomínající režiséry Karla Zemana a Hermínu Týrlovou. Fanoušky motorismu jistě zaujme kombinéza účastníka Barum Rallye a závodní motocykl.

I závěrečná část výstavy je mimořádně zajímavá. Poprvé je zde zveřejněn výběr z deníku ženy, která žila od roku 1890, kdy se narodila, do roku 1961 v centru Zlína a v roce 1910 si začala zapisovat své postřehy o dění ve městě. Díky tomu se nám dochoval unikátní obraz Zlína první poloviny 20. století.

Ve výstavě si přijdou na své nejen dospělí, ale i děti. Výstavou je bude provázet množství interaktivních prvků, které malým badatelům přiblíží vystavené předměty, objasní historické události a provedou zajímavými místy Zlína.  Vytvořeny jsou také vzdělávací programy pro mateřské, základní i střední školy. Po celou dobu trvání výstavy se bude konat celá řada doprovodných programů v podobě tvořivých dílen a akcí pro veřejnost.

* k výstavě byla vydána publikace POZDRAV ZE ZLÍNA

výstava s kurátorkou Yvonou Činčovou

výstava s archeoložkou Janou Langovou

interaktivní prvky výstavy

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu